0
Badanie

Badanie kału na krew utajoną – FOB GOLD Test

By 11 marca 2016 17 października, 2019 No Comments

Badanie kału na krew utajoną – FOB GOLD (ilościowo)

Badanie kału na krew utajoną – FOB GOLD Test, czyli ilościowe oznaczenie immunochemiczne.

Testy na krew utajoną w kale są najczęściej stosowanymi testami przesiewowymi służącymi do wykrywania chorób przewodu pokarmowego. Wykorzystanie tych testów daje z pewnością wyjątkowe możliwości, ponieważ pozwala wykryć złośliwe zmiany nowotworowe na wczesnym etapie.

Rak jelita grubego rozwija się często bez objawów, dlatego bardzo ważne są systematyczne badania profilaktyczne – zgodnie z rekomendacją Towarzystw Onkologicznych osoby powyżej 50 roku życia powinny przynajmniej raz w roku wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale.

Objawy Lewa połowa
jelita grubego
Prawa połowa jelita grubego Razem
Krwawienie utajone  76%  76%  76%
Bóle brzucha 57% 60% 59%
Zmiany rytmu wypróżnień 60% 37% 56%
Krwawienie jawne 66% 14% 52%
Chudnięcie 35% 42% 36%
Niedokrwistość 25% 74% 34%
Wyczuwalny guz 8% 32% 14%
Wzdęcie brzucha 12% 16% 13%
Brak łaknienia 8% 26% 11%
Gorączka 10% 12% 11%
Niedrożność 7% 5% 6%

Badanie kału na krew utajoną – FOB GOLD Test – metodyka 

Badanie FOB jest wykorzystywane do screeningu wielu zaburzeń dolnych odcinków przewodu pokarmowego, związanych z krwawieniem, takich jak polipy, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zmniejszenie stężenia żelaza i ferrytyny we krwi jest również zaleceniem do wykonania oznaczenia krwi w kale, ponieważ metoda FOB GOLD jest swoista dla ludzkiej hemoglobiny – nie wymaga ograniczenia diety. Należy natomiast pamiętać, że duże ilości witaminy C (powyżej 100 ug/ml) mogą powodować wyniki fałszywie ujemne. Wynik dodatni (czyli stwierdzający obecność krwi w kale) wymaga dalszej diagnostyki obrazowej.

Badanie kału na krew utajoną - FOB GOLD Test

FOB GOLD Test jest ilościowym oznaczeniem immunochemicznym, wykonywanym z wykorzystaniem analizatora biochemicznego SENTiFOB, pozwalającym z pewnością wykonać pomiar czuły i specyficzny oraz posiada dodatnią wartość predykcyjną.

Badanie polega na wykrywaniu krwi utajonej w kale, czyli domieszki krwi, która nie powoduje zmiany barwy i konsystencji kału. Jest to badanie ilościowe wykonywane w laboratoriach testami immunochromatograficznymi w sposób manualny, na które nie ma wpływu dieta Pacjenta. Test jest badaniem, w którym wykorzystuje się oryginalną metodę oznaczania za pomocą kombinacji przeciwciał monoklonalnych i poliklonalnych, które wybiórczo i specyficznie wiążą się z ludzką hHB w próbce kału. Czułość testów dostępnych na ryku kształtuje się na poziomie około 98%.

Testu na krew utajoną w kale nie należy wykonywać w czasie menstruacji lub gdy krwawienie z odbytu ma charakter jawny, np. w przypadku hemoroidów.

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać badanie kału na krew utajoną – FOB GOLD Test (ilościowo)
zapraszamy do najbliższego punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Badanie FOB GOLD Test

 

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb