Nazwa badania
Białko w DZM
Opis badania
Białko w DZM pozwala na ocenę stopnia nasilenia białkomoczu, a tym samym umożliwia wnioskowanie o stopniu zaawansowania zmian chorobowych będących przyczyną białkomoczu. Ze względu na ilość białka wydalanego z moczem wyróżniamy białkomocz: znikomy (<0,5g białka/24h), mierny (0,5-3,5g białka/24h), znaczny (>3,5g białka/24h). Ze względu na patomechanizm wyróżniamy białkomocz: kłębuszkowy (uszkodzenie bariery filtracyjnej), cewkowy (zaburzenie reabsorpcji białek przez komórki cewek), wydzielniczy (wydzielanie białek przez nabłonek dróg moczowych), przelewowy (nadprodukcja białek drobnocząsteczkowych, w całości przesączana w kłębuszku nerkowym). Nie każde zwiększone stężenia białka w moczu świadczy o dysfunkcji nerek. Białkomocz może pojawić się w przebiegu chorób gorączkowych, po przemarznięciu, po przegrzaniu, w stanach stresowych, po dużym wysiłku fizycznym, przy lordozie lędźwiowej i po długim przebywaniu w pozycji stojącej (białkomocz ortostatyczny).
Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.
Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ
Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.
Aby wykonać oznaczenie Białko w DZM
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych
Wskazówki dla pacjenta
Obecność 150-200mg/l białka w przygodnej próbce moczu, jako badanie przesiewowe u chorych obciążonych czynnikami ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek jakimi są: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia anatomiczne dróg moczowych, kamienie nerkowe, łagodny rozrost gruczołu krokowego, choroby ogólnoustrojowe (np. toczeń rumieniowaty układowy), przewlekła choroba nerek w 5. stopniu zaawansowania, dziedziczne choroby nerek w wywiadzie rodzinnym.
Przygotowanie Pacjenta do badania
Pacjent w celu zebrania dobowej zbiórki moczu musi przygotować czysty, suchy i szczelnie zamykany pojemnik o objętości 2-3l. Zbiórkę rozpoczyna się w godzinach porannych, a kończy po 24h (czyli w dniu następnym). Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety i odnotować czas rozpoczęcia zbiórki. Każda następna porcja moczu musi być zebrana do pojemnika. Po 24 godzinach od rozpoczęcia zbiórki, oddaje się ostatnią porcję moczu DZM – pierwszą poranną porcję moczu dnia następnego. Zebrany mocz należy dokładnie wymieszać w naczyniu, zmierzyć jego objętość i odlać do pojemnika lub probówki na mocz. Objętość zebranej DZM należy napisać na pojemniku i/lub zleceniu. Przez cały czas prowadzenia dobowej zbiorki moczu, pojemnik powinien być przechowywany w lodówce.
Czas oczekiwania na wynik
1 dzień roboczy.
Grupa badań
Badanie moczu
Wyniki (jednostki)
Wynik jest przedstawiony w formie ilościowej.