Badanie: Coxsackie typ A i B p/c IgG

Wirusy Coxackie należą do rodziny enterowirusów. Ludzie są jedynymi nosicielami wirusa Coxsackie. Wirus coxsackie obecny jest głównie w nosogardzieli i w jelitach. Przenosi się drogą kropelkow...

Nazwa badania

Coxsackie typ A i B p/c IgG

Opis badania

Wirusy Coxackie należą do rodziny enterowirusów. Ludzie są jedynymi nosicielami wirusa Coxsackie. Wirus coxsackie obecny jest głównie w nosogardzieli i w jelitach. Przenosi się drogą kropelkową, poprzez kał i mocz, dlatego często zanieczyszczone są nim ścieki i otwarte zbiorniki wodne. Wirusy z grupy Coxackie A wywołują choroby dróg oddechowych i serca. Wirusy z grupy Coxackie B, choroby dotyczące układu nerwowego. Infekcje wirusem Coxsackie mogą przebiegać bezobjawowo lub z bardzo łagodnymi objawami.

W większości przypadków zakażeniu towarzyszą objawy grypopodobne (“letnia grypa”). Często również charakterystyczne dla np. zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu, zapalenia wątroby, zapalenia osierdzia i mięśnia sercowego lub kardiomiopatii rozstrzeniowej i ostrej cukrzycy insulinozależnej. U niektórych pacjentów obserwowano także nieżyt żołądka i jelit, chorobę bornholmską (nagminna pleurodynia), zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie jąder, krwotoczne zapalenie spojówek bez objawów neurologicznych i wysypkę (uogólnioną, podobną do tej występującej w różyczce lub w zespole dłoni, stóp i ust z pęcherzami po wewnętrznej stronie dłoni, podeszwach stóp i błonie śluzowej ust). Ciężkie infekcje u noworodków, które są wynikiem przedostawania się patogenów przez łożysko podczas ciąży, dotykają zwykle centralny układ nerwowy, serce, wątrobę a czasem skórę, powodując rozległą grudkowo-plamistą i martwiczo -wrzodziejącą wysypkę. Dożywotnia specyficzna odporność rozwija się po rekonwalescencji.

Przeciwciała klasy IgM obecne są w surowicy już kilka dni po rozpoczęciu choroby. Miana przeciwciał są wysokie we wczesnej fazie. Pozytywny wynik przeciwciał klasy IgM i/lub IgA razem ze wzrostem miana przeciwciał klasy IgG uważa się za wyraźną wskazówkę świeżej lub bardzo niedawnej infekcji wirusem Coxsackie. Świeże infekcje mogą być także zdiagnozowane przy wzroście miana przeciwciał IgG w ciągu dwóch tygodni. Przetrwałe przeciwciała IgM i IgA mogą wskazywać na chorobę przewlekłą.

Coxsackie typ A i B p/c IgG

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Coxsackie typ A i B p/c IgG
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Podejrzenie infekcji wirusem Coxackie.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Brak szczególnych zaleceń, nie trzeba być na czczo, jeśli lekarz zaleci leczenie badanie należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia. Test wykrywa przeciwciała przeciwko antygenom wirusa Coxsackie. Negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji. Jeśli badanie zostaną wykonane zbyt wcześnie od prawdopodobnego zakażenia, przeciwciała mogą być jeszcze nieobecne lub ich miano może być zbyt niskie. Jeżeli występują objawy kliniczne a wynik jest ujemny zaleca się zastosowanie innej metody i/lub powtórzenie badania  po upływie czasu. Wynik pozytywny badania przeciwciał świadczy o tym, że pacjent miał kontakt z wirusem Coxsacki. Znaczący wzrost miana przeciwciał IgG w kolejnej próbce, pobranej po upływie co najmniej 7 – 10 dni, mogą świadczyć o świeżej infekcji. W diagnostyce wyniki badań przeciwciał zawsze należy brać pod uwagę łącznie z objawami klinicznymi.

 

Czas oczekiwania na wynik

25 dni roboczych

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik podawany jest ilościowo.