Badanie: D–Dimery

D-dimery wykonuje się w przypadku podejrzenia oraz monitorowanie leczenia zakrzepicy żył głębokich, głównie kończyn dolnych, oraz zatorowości płucnej. Niskie stężenia D-dimerów w osoczu p...

Nazwa badania

D–Dimery

Opis badania

D-dimery wykonuje się w przypadku podejrzenia oraz monitorowanie leczenia zakrzepicy żył głębokich, głównie kończyn dolnych, oraz zatorowości płucnej. Niskie stężenia D-dimerów w osoczu pozwalają na wykluczenie tych schorzeń. Badanie to znalazło również zastosowanie w diagnostyce zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) oraz różnicowaniu hiperfibrynolizy pierwotnej i wtórnej. Wysoki poziom D-dimerów można zaobserwować m.in. u kobiet w ciąży oraz chorych na nowotwory i posocznicę.

D-Dimery

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie D-Dimerów w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

 

Wskazania do wykonania badania

Wskazaniami do wykonania badania D-dimerów jest podejrzenie oraz monitorowanie leczenia zakrzepicy żył głębokich, głównie kończyn dolnych, oraz zatorowości płucnej. Niskie stężenia D-dimerów w osoczu pozwalają na wykluczenie tych schorzeń. Badanie to znalazło również zastosowanie w diagnostyce zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) oraz różnicowaniu hiperfibrynolizy pierwotnej i wtórnej. Podwyższone stężenie D-dimerów nie jest specyficzne dla jednej, konkretnej jednostki chorobowej. Poza pacjentami z zakrzepicą wysoki poziom D-dimerów można zaobserwować u kobiet w ciąży, u chorych z infekcjami i stanami zapalnymi, u chorych na nowotwory i posocznicę, u pacjentów hospitalizowanych, z chorobami wątroby i serca, po urazach oraz zabiegach chirurgicznych.

Wskazówki dla pacjenta

Do wykonania badania nie są wymagane dodatkowe skierowania i zgody.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Krew do badań, poza sytuacjami nagłymi, powinna być pobierana rano. Pacjent zgłaszający się na pobranie krwi nie musi być na czczo (spożycie posiłku przed badaniem nie ma wpływu na jego wynik), ale zalecana jest wtedy dieta lekkostrawna, pozbawiona używek (kawa, nikotyna).  Zaleca się powstrzymywanie od intensywnego wysiłku fizycznego na 24 godz. przed pobraniem krwi.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy.

Grupa badań

Koagulologia

Wyniki (jednostki)

Forma ilościowa.