0

Badanie: Fascjoloza (Motylica wątrobowa, Fasciola hepatica) IgG metodą EIA

Motylica wątrobowa to pasożyt przeżuwaczy domowych i dzikich oraz człowieka. Przywra pasożytuje w przewodach żółciowych, wywołując chorobę zwaną fascjolozą...

Nazwa badania

Fascjoloza (Motylica wątrobowa, Fasciola hepatica) IgG metodą EIA

Opis badania

Motylica wątrobowa to pasożyt przeżuwaczy domowych i dzikich oraz człowieka. Przywra pasożytuje w przewodach żółciowych, wywołując chorobę zwaną fascjolozą. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Liczne, dość duże robaki, pasożytujące w przewodach, z czasem wywołują rozrost nabłonka dróg żółciowych i wytworzenie włóknistej torebki, co powoduje martwicę miąższu, ucisk, a niekiedy marskość wokół rozgałęzień żyły wrotnej. Rozrost tkanki łącznej wokół przewodów powoduje obkurczenie ich światła, co poza niedrożnością powodowaną przez pasożyty – sprzyja rozwojowi żółtaczki mechanicznej. Postępujące włóknienie utrudnia przepływ krwi żyły wrotnej, co kończy się nadciśnieniem wrotnym i wodobrzuszem.

W przebiegu fascjolozy wyróżnia się dwa okresy: ostry i przewlekły. W okresie ostrym, który zaczyna się w kilka tygodni po zarażeniu, pojawiają się objawy zapalenia wątroby – podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni i stawów, wymioty, anemia, powiększenie śledziony oraz objawy uczuleniowe – leukocytoza, eozynofilia, zwiększenie stężenia gamma-globulin w osoczu. Objawy te są spowodowane mechanicznym uszkodzeniem wątroby przez wędrujące przywry oraz działaniem metabolitów szybko rosnących i bardzo czynnych pasożytów. Z chwilą umiejscowienia się przywr w większych przewodach żółciowych (po kilku tygodniach lub miesiącach od zarażenia) objawy ostre ustępują. Towarzyszy temu częściowa naprawa uszkodzeń miąższu wątroby. W przewlekłym okresie fasciolozy rozwijają się objawy toksemii oraz charakterystyczne dla przeszkód w odpływie żółci. Sprzyja to powstawaniu stanów zapalnych dróg żółciowych oraz bólów wątroby. Podejrzenie fasciolozy nasuwają: podwyższona temperatura ciała, powiększenie wątroby oraz pozytywne odczyny serologiczne i śródskórne.

Negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji. Szczególnie we wczesnej fazie zakażenia przeciwciała mogą nie być obecne w surowicy lub obecne w niewykrywalnych ilościach.
W przypadku wyniku granicznego postawienie wiarygodnej diagnozy jest niemożliwe. Jeżeli istnieje kliniczne podejrzenie infekcji, a wynik testu jest negatywny, zaleca się zastosowanie innych metod diagnostycznych w celu weryfikacji wyniku i/lub badanie serologicznej kolejnej próbki pobranej po upływie czasu. Wynik pozytywny badania wskazuje na to, że pacjent miał kontakt z patogenem.

Podstawą rozpoznania schorzenia jest wykrycie jaj pasożyta w kale, jednak pojawiają się one dopiero w drugim okresie fasciolozy, manifestującym się objawami przewlekłymi (3–4 miesiące od zarażenia). Jednakże, zarażenie człowieka nie zawsze daje gwarancję pełnego rozwoju pasożyta, który może nie osiągać dojrzałości płciowej (negatywne wyniki badania koproskopowego). Dlatego w diagnostyce fasciolozy duże znaczenie mają oznaczenia poziomu przeciwciał IgG w surowicy, które pojawiają się około 6 tygodni po zarażeniu – w pierwszej fazie choroby.

 

Fascjoloza

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Fascjolozy w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Badanie służy do ilościowego oznaczenia in vitro ludzkich przeciwciał klasy IgG przeciwko Fasciola hepatica w surowicy w diagnostyce fasciolozy.

Wskazówki dla pacjenta

Nie dotyczy.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

14-21 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik zostanie przedstawiony ilościowo.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb