0

Badanie: Kleszczowe zapalenie mózgu p/c IgM

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze Ixodidae, wywoływana przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu (TBEV) z rodziny Flaviviridae. Wirusem ...

Nazwa badania

Kleszczowe zapalenie mózgu p/c IgM

Opis badania

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze Ixodidae, wywoływana przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu (TBEV) z rodziny Flaviviridae. Wirusem kleszczowego zapalenia mózgu można również zarazić się drogą pokarmową, zjadając zakażone surowe masło czy mleko albo drogą wziewną poprzez wdychanie kurzu zawierającego odchody zarażonych kleszczy. Zakażenie wirusem przebiega w dwóch fazach. Okres inkubacji wynosi 2–28 dni, w tym czasie wirus rozmnaża się w komórkach, a następnie przemieszcza się przez chłonkę do sąsiednich węzłów chłonnych i narządów, które posiadają bogaty układ siateczkowo-śródbłonkowy. Po okresie inkubacji można zaobserwować pierwsze objawy choroby tj. ogólne złe samopoczucie, bóle głowy, katar, gorączkę, zmęczenie, bóle stawów, bóle krzyżowe, wymioty, a nawet utraty przytomności. Wymienione objawy utrzymują się zazwyczaj około 8 dni. Następnie wirus dostaje się drogą naczyń krwionośnych do ośrodkowego układu nerwowego, dochodzi do drugiego stadium choroby, które ma o wiele cięższy przebieg i może mieć postać oponową, mózgową, mózgowo-rdzeniową lub mózgowo-oponowo-rdzeniową. W tym okresie chory bardzo wysoko gorączkuje, nawet do 41°C. Choroba rzadko bywa śmiertelna, jednakże może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych takich jak niedowłady, porażenie ruchowe, zaniki mięśni, zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, zmiany osobowości, bezsenność.

Pomimo spektrum objawów i poważnych konsekwencji zdrowotnych jakie wywołuje TBEV, w dużej grupie osób zakażonych, choroba przebiega bezobjawowo. W takiej sytuacji jedynym czynnikiem sugerującym przebyte zakażenie jest potwierdzenie serologiczne. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu można chronić się za pomocą szczepionki. Niektóre osoby, mimo prawidłowo przeprowadzonego cyklu szczepień, nie wytwarzają wystarczającej odporności i powinny otrzymać dodatkową dawkę szczepień. Z drugiej strony pewna grupa osób wytwarza bardzo dużo przeciwciał ochronnych, których stężenie nie opada nawet po wielu latach od szczepienia.

Kleszczowe zapalenie mózgu p/c IgM

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Kleszczowe zapalenie mózgu p/c IgM w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Badanie służy do oznaczenia in vitro ludzkich przeciwciał klasy IgM przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu (TBEV) w surowicy w diagnostyce kleszczowego zapalenia mózgu.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

14 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb