Badanie: Fibrynogen

Fibrynogen jest czynnikiem krzepnięcia (czynnik I) oraz białkiem ostrej fazy produkowanym w wątrobie. Jako czynnik krzepnięcia badanie jego aktywności służy ocenie funkcji układu krzepnięcia,...

Nazwa badania

Fibrynogen

Opis badania

Fibrynogen jest czynnikiem krzepnięcia (czynnik I) oraz białkiem ostrej fazy produkowanym w wątrobie. Jako czynnik krzepnięcia badanie jego aktywności służy ocenie funkcji układu krzepnięcia, a dokładnie etapu hemostazy, w którym rozpuszczalny fibrynogen zostaje przekształcony we włókna fibrynowe (skrzep). Jako białko ostrej fazy stężenie fibrynogenu we krwi w sposób nieswoisty wzrasta w przypadku ostrych stanów zapalnych lub uszkodzenia tkanek, między innymi przy chorobach nowotworowych, w przebiegu infekcji, przy chorobach wątroby i nerek, po zabiegach chirurgicznych, urazach, zawale serca czy też w stresie. Aktywność fibrynogenu w osoczu fizjologicznie wzrasta w czasie ciąży oraz w czasie leczenia trombolitycznego. Przewlekłe obniżenie stężenia tego białka obserwuje się we wrodzonych niedoborach lub afibrynogemii, a także przy nasilonej fibrynolizie, co ma miejsce w zespole DIC.

Fibrynogen

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Fibrynogenu w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Badanie aktywności fibrynogenu zleca się w przypadku przewlekłych krwawień lub skłonności do zakrzepów z niewyjaśnionej przyczyny, a także przy nieprawidłowym (przedłużonego) czasie PT i aPPT. Badanie to powinno być wykonane u osób, u których w rodzinie wystąpiły przypadki wrodzonego niedoboru lub nieprawidłowości budowy fibrynogenu. Oznaczanie stężenia fibrynogenu wykonywane łącznie z takimi jak badaniami jak czasy PT i aPPT, poziom płytek krwi oraz stężenie d-dimerów znalazło zastosowanie w diagnostyce oraz monitorowaniu leczenia zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC). Badanie aktywności fibrynogenu, jako białka ostrej fazy, może służyć do oceny ryzyka rozwoju chorób sercowo – naczyniowych u pacjentów.

Wskazówki dla pacjenta

Do wykonania badania nie są wymagane dodatkowe skierowania i zgody.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Krew do badań, poza sytuacjami nagłymi, powinna być pobierana rano. Pacjent zgłaszający się na pobranie krwi nie musi być na czczo (spożycie posiłku przed badaniem nie ma wpływu na jego wynik), ale zalecana jest wtedy dieta lekkostrawna, pozbawiona używek (kawa, nikotyna). Zaleca się powstrzymywanie od intensywnego wysiłku fizycznego na 24 godz. przed pobraniem krwi. W przypadku pacjentów zażywających doustne antykoagulanty zaleca się pobór materiału przed przyjęciem kolejnej dawki leku.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy.

Grupa badań

Koagulologia

Wyniki (jednostki)

Ilościowo w g/l.