0

Badanie: HBV wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B) – jakościowo

HBV jest wirusem DNA wywołującym zapalenie wątroby typu B. Przebieg zakażenia może być bezobjawowy, skąpoobjawowy lub pełnoobjawowy z żółtaczką. U noworodków i małych dzieci zakażenie p...

Nazwa badania

HBV wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B) – jakościowo

Opis badania

HBV jest wirusem DNA wywołującym zapalenie wątroby typu B. Przebieg zakażenia może być bezobjawowy, skąpoobjawowy lub pełnoobjawowy z żółtaczką. U noworodków i małych dzieci zakażenie przebiega w większości przypadków bezobjawowo. Im starszy organizm, tym pełniej wyrażone są symptomy choroby. Okres zwiastunów trwa od kilku dni do kilku tygodni i niekiedy manifestuje się silnymi bólami stawów, uczuciem zmęczenia, brakiem apetytu, mdłościami, pobolewaniem w prawym podżebrzu, rzadziej gorączką, wysypką, biegunką czy wymiotami. Żółtaczka pojawia się u około 25% chorych, w tym czasie poziom enzymów wątrobowych osiąga najwyższe wartości. U około 65% chorych zapalenie wątroby ma przebieg skąpoobjawowy i zazwyczaj kończy się pełnym wyzdrowieniem. U pozostałych osób zakażenie HBV przechodzi w postać przewlekłą, która może doprowadzić do poważnych komplikacji jak marskość czy nawet rak pierwotny wątroby.

Zakażenie HBV może też prowadzić do kłębkowego zapalenia nerek, zapalenia tętnic czy mięśnia sercowego. Zakażenie HBV rozwija się w wyniku kontaktu z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi zawierającymi cząstki wirusa. Do większości zakażeń dochodzi w placówkach służby zdrowia poprzez kontakt ze źle wysterylizowanymi narzędziami czy zakłucie igłą lub na skutek zaniedbań higienicznych personelu. Wykrycie wirusa jest możliwe dzięki zastosowaniu metod immunologicznych jak i genetycznych. Zaletą badań genetycznych jest możliwość identyfikacji wirusa już w 21 dni od sytuacji niosącej ryzyko zakażenia. Diagnostyka WZW B metodą genetyczną jest najbardziej przekonującym i najpewniejszym dowodem obecności zakażenia danego pacjenta i może być wskazaniem do leczenia przeciwwirusowego. Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B jest szczepienie ochronne. Dzięki wprowadzeniu go do obowiązkowego kalendarza szczepień noworodków, liczba chorych na WZW typu B w Polsce ciągle spada.

HBV wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B) – jakościowo

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie HBV wirus zapalenia wątroby typu B (WZW B) – jakościowo
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

  • naruszenia ciągłości skóry skażonymi narzędziami (np. podczas zabiegów medycznych, kosmetycznych, podczas wykonywania tatuażu)
  • kontakt seksualny z zakażoną osobą
  • ciąża i poród – możliwość zakażenia dziecka przez chorą matkę

Wskazówki dla pacjenta

Uprzejmie przypominamy, że w przypadku zleceń na badania genetyczne NIEZBĘDNE jest podanie pełnych danych Pacjenta (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz dokładny adres zamieszkania: kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu / nr mieszkania). Należy ZAWSZE dołączyć Deklarację świadomej zgody Pacjenta na wykonanie molekularnych badań genetycznych.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Nie wymagane.

Czas oczekiwania na wynik

9 dni roboczych

Grupa badań

Badania genetyczne

Wyniki (jednostki)

Wynik jakościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb