Badanie: HCV (met. PCR) – jakościowo + genotypowanie

Wirus HCV jest jednoniciowym wirusem RNA, należącym do rodziny Flaviviridae. HCV jest czynnikiem etiologicznym wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zakażenie tym wirusem często prowadzi do przewl...

Nazwa badania

HCV (met. PCR) – jakościowo + genotypowanie

Opis badania

Wirus HCV jest jednoniciowym wirusem RNA, należącym do rodziny Flaviviridae. HCV jest czynnikiem etiologicznym wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zakażenie tym wirusem często prowadzi do przewlekłej postaci choroby, która może doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do pierwotnego raka wątrobowokomórkowego. Wyróżnia się 6 genotypów wirusa HCV. W Polsce najczęściej występującym jest genotyp 1. Inne genotypy to: genotyp 3, 4. Zakażenia genotypami 2, 5 i 6 występują w naszym kraju sporadycznie. Identyfikacja genotypu wirusa, jest istotna dla określenia długości i intensywności terapii antywirusowej wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zakażeni genotypami 1 i 4 odpowiadają gorzej na leczenie niż zakażeni genotypami 2 i 3.
HCV jest wirusem przenoszonym drogą krwi. Źródłem zakażenia jest człowiek zakażony HCV. Wirus może przenosić się w kontakcie bezpośrednim (kontakt z krwią osoby zakażonej HCV) lub pośrednim (np. kontakt z narzędziami zanieczyszczonymi krwią osoby zakażonej HCV). Zakażenie HCV w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Stąd też pojawiły się następujące określenia: „cichy zabójca”, „wirusowa bomba zegarowa” czy „skryty zabójca”. Objawy, jeśli się pojawią, są niespecyficzne i mogą przypominać objawy gryp - złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, osłabienie, nudności. Tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną niezauważone lub zbagatelizowane, zarówno przez samego pacjenta, jak i lekarza. Typowe zażółcenie skóry i oczu pojawia się tylko w 10% przypadków zakażeń. Bardziej charakterystyczne symptomy występują po latach w zaawansowanym stadium choroby i wiążą się z rozwojem marskości wątroby. Dlatego bardzo ważne jest wczesne i właściwe rozpoznanie zakażenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szanse na skuteczność terapii.

HCV (met. PCR) – jakościowo + genotypowanie

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie HCV (met. PCR) – jakościowo + genotypowanie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Określenie rodzaju, długości i intensywności terapii antywirusowej.

Wskazówki dla pacjenta

W przypadku zleceń na badania genetyczne niezbędne jest podanie pełnych danych Pacjenta (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz dokładny adres zamieszkania: kod pocztowy,
miejscowość, ulica, nr domu / nr mieszkania). Należy zawsze dołączyć Deklarację świadomej zgody Pacjenta na wykonanie molekularnych badań genetycznych.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Nie wymagane.

Czas oczekiwania na wynik

16 dni roboczych

Grupa badań

Badania genetyczne

Wyniki (jednostki)

Wynik jakościowy.