fbpx

Badanie: HCV RNA wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C) – ilościowo

HCV jest czynnikiem etiologicznym wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zakażenie tym wirusem może doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do pierwotnego raka wątrobowokomórkowego. HCV jest w...

Nazwa badania

HCV RNA wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C) – ilościowo

Opis badania

HCV jest czynnikiem etiologicznym wirusowego zapalenia wątroby typu C. Zakażenie tym wirusem może doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do pierwotnego raka wątrobowokomórkowego. HCV jest wirusem przenoszonym drogą krwi. Źródłem zakażenia jest człowiek zakażony HCV. Zakażenie HCV w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Objawy, jeśli się pojawią, są niespecyficzne i mogą przypominać objawy gryp - złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie, osłabienie, nudności. Tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną niezauważone lub zbagatelizowane, zarówno przez samego pacjenta, jak i lekarza. Typowe zażółcenie skóry i oczu pojawia się tylko w 10% przypadków zakażeń. Bardziej charakterystyczne symptomy występują po latach w zaawansowanym stadium choroby i wiążą się z rozwojem marskości wątroby. Dlatego bardzo ważne jest wczesne i właściwe rozpoznanie zakażenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szanse na skuteczność terapii.

Według rekomendacji Polskiej Grupy Roboczej badaniem rozstrzygającym o zakażeniu wirusem jest badanie molekularne, mające na celu wykrycie obecności materiału genetycznego wirusa HCV (HCV RNA) w surowicy lub osoczu pacjenta. Tylko badania genetyczne pozwalają na jednoznaczne zidentyfikowanie aktywnego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, umożliwiając szybkie (już po około 2 tygodniach od momentu zakażenia) i wiarygodne postawienie diagnozy. Dodatkowo badanie genetyczne przeprowadzone metodą real-time PCR pozwala na ocenę ilościową, czyli dokładne określenie, jaka liczba kopii wirusa znajduje się w każdym mililitrze krwi pacjenta. Jest to ważne przy kwalifikowaniu chorego do leczenia m.in. terapią skojarzoną, a także do monitorowania jego skuteczności.

HCV wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C) – ilościowo

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie HCV wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C)
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

  • monitorowanie skuteczności leczenia chorych na WZW C
  • kwalifikowanie chorych na WZW C do leczenia

Wskazówki dla pacjenta

Uprzejmie przypominamy, że w przypadku zleceń na badania genetyczne NIEZBĘDNE jest podanie pełnych danych Pacjenta (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz dokładny adres zamieszkania: kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu / nr mieszkania). Należy ZAWSZE dołączyć Deklarację świadomej zgody Pacjenta na wykonanie molekularnych badań genetycznych.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Nie wymagane.

Czas oczekiwania na wynik

8 dni roboczych.

Grupa badań

Badania genetyczne

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.