Badanie: Legionella pneumophila w moczu

Gatunki Legionelli to wewnątrzkomórkowe, Gram-ujemne bakterie o ścisłych wymaganiach dotyczących wzrostu, występujące powszechnie w środowisku wodnym. Rodzaj ten obejmuje obecnie bardzo wiele ...

Nazwa badania

Legionella pneumophila w moczu

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

choroba legionistówlegionella

Opis badania

Gatunki Legionelli to wewnątrzkomórkowe, Gram-ujemne bakterie o ścisłych wymaganiach dotyczących wzrostu, występujące powszechnie w środowisku wodnym. Rodzaj ten obejmuje obecnie bardzo wiele gatunków i serogrup, ale najbardziej zjadliwą i będącą najczęstszą przyczyną chorób u ludzi jest serogrupa 1 bakterii Legionella pneumophila.

Zakażenie bakterią Legionella może przybierać dwie postacie kliniczne – gorączkę Pontiac, która jest łagodną infekcją dróg oddechowych, lub chorobę legionistów, która jest nietypowym zapaleniem płuc. Choroba ta może mieć lekką postać z objawami grypopodobnymi lub przebiegać jako ciężkie zapalenie płuc wymagające podawania tlenu. Ok 30% zarażonych osób może cierpieć też z powodu biegunek i wymiotów, mogą również wystąpić objawy zaburzeń psychicznych.

Czynnikami zwiększającymi  podatność na zakażenie Legionellą jest immunosupresja, niewydolność wątroby lub nerek,  przewlekła obturacyjna choroba płuc, palenie tytoniu.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wynik leczenia jest szybka diagnoza umożliwiająca wdrożenie odpowiedniego leczenia antybiotykami. Jest to duże wyzwanie, gdyż objawy zakażeniem Legionellą są mało specyficzne, towarzyszą zakażeniom również innymi bakteriami. Dlatego bardzo ważne jest wspomaganie się szybkimi testami, które pomogą postawić wstępną diagnozę.

Szybki, chromatograficzny test NADAL Legionella pozwala na wczesne zdiagnozowanie infekcji Legionella pneumophila serogrupy 1 poprzez wykrycie specyficznego rozpuszczalnego antygenu obecnego w moczu pacjentów z chorobą legionistów. Antygen ten jest wykrywalny w moczu już 3 dni po wystąpieniu pierwszych objawów.

Legionella

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz poznać cenę badania?
Zapraszamy na E-SKLEP, gdzie w katalogu badań znajdziesz szczegółowy cennik.

Aby wykonać badanie na Legionellę,
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazówki dla pacjenta

Badanie wykonywane bez skierowania

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy

Grupa badań

Mikrobiologia