0

Badanie: Mycoplasma pneumoniae p/c IgG

Mykoplazmy to najmniejsze organizmy, jakie mogą rosnąć w środowiskach bezkomórkowych. Zakażają ludzi, zwierzęta, rośliny i owady. Nazwa Mycoplasma odnosi się do grzybopodobnego wyglądu tych...

Nazwa badania

Mycoplasma pneumoniae p/c IgG

Opis badania

Mykoplazmy to najmniejsze organizmy, jakie mogą rosnąć w środowiskach bezkomórkowych. Zakażają ludzi, zwierzęta, rośliny i owady. Nazwa Mycoplasma odnosi się do grzybopodobnego wyglądu tych organizmów i do plastyczności ich zewnętrznej błony. Mycoplasma pneumoniae może być czynnikiem etiologicznym nietypowego pozaszpitalnego zapalenia płuc. Zakażenie ma zdradliwy początek, z objawami takim jak złe samopoczucie, bóle mięśni, bóle gardła, bóle głowy, nasilające się objawy ze strony klatki piersiowej po jednym do pięciu dni. Kaszel jest w charakterystyczny sposób suchy, męczący, czasami napadowy. Pojawiają się oznaki fizyczne takie jak rzężenia. Przebieg choroby jest różny, ale kaszel, nietypowe objawy ze strony klatki piersiowej i zmiany radiograficzne mogą ciągnąć się przez kilka tygodni. Dzieci ulegają zakażeniu częściej niż dorośli. Choroba ogranicza się głównie do dróg oddechowych. Objawy pozapłucne obejmują: Zespół Stevensa-Johnsona i inne wysypki, bóle stawowe, zapalenie opon mózgowych i mózgu, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.

Na jednym lub na obu końcach Mycoplasma pneumoniae ma wyspecjalizowaną strukturę, za pomocą której mikroorganizmy przyczepiają się do powierzchni błony dróg oddechowych i stają się całkowicie oporne na działanie antybiotyków, które wpływają na syntezę ściany komórkowej bakterii. Wykrywanie specyficznych przeciwciał przeciwko Mycoplasma pneumoniae jest głównym narzędziem diagnostycznym, mającym na celu dokładną diagnozę ostrej choroby dróg oddechowych. Po pierwotnym zakażeniu zdrowy układ odpornościowy odpowiada gwałtowną produkcją przeciwciał IgG, które osiągają największe stężenie po upływie od 3 do 6 tygodni.

Mycoplasma pneumoniae p/c IgG

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Mycoplasma pneumoniae p/c IgG w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Badanie służy do oznaczenia in vitro ludzkich przeciwciał klasy IgG przeciwko Mycoplasma pneumoniae w surowicy w diagnostyce chorób układu oddechowego (np. zapalenie płuc).
Negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji. Szczególnie we wczesnej fazie zakażenia przeciwciała mogą nie być obecne w surowicy lub obecne w niewykrywalnych ilościach. W przypadku wyniku granicznego postawienie wiarygodnej diagnozy jest niemożliwe. Jeżeli istnieje kliniczne podejrzenie infekcji, a wynik testu jest negatywny, zaleca się zastosowanie innych metod diagnostycznych w celu weryfikacji wyniku i/lub badanie serologicznej kolejnej próbki pobranej po upływie czasu. Wynik pozytywny badania wskazuje na to, że pacjent miał kontakt z patogenem. Obecność przeciwciał w klasie IgG można stwierdzić po około 6-8 tygodni od momentu zakażenia. Przeciwciała IgG przeciwko Mycoplasma pneumoniae utrzymują się w surowicy nawet po wygaśnięciu aktywnego zakażenia, dlatego ich wykrycie uważa się za objaw przebytej infekcji. W diagnostyce wyniki badań laboratoryjnych zawsze należy brać pod uwagę łącznie z objawami klinicznymi.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

4 dni robocze

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik zostanie przedstawiony półilościowo.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb