Badanie: Neisseria gonorrhoeae (Rzeżączka) (met.PCR) – jakościowo

Neisseria gonorrhoeae jest gram -ujemną bakterią wywołującą zakażenie zwane rzeżączką. Proces chorobowy dotyczy głównie nabłonka walcowatego wyściełającego cewkę moczową, kanał szyjk...

Nazwa badania

Neisseria gonorrhoeae (Rzeżączka) (met.PCR) – jakościowo

Opis badania

Neisseria gonorrhoeae jest gram -ujemną bakterią wywołującą zakażenie zwane rzeżączką. Proces chorobowy dotyczy głównie nabłonka walcowatego wyściełającego cewkę moczową, kanał szyjki macicy, odbytnicę, gardło i spojówki. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt błon śluzowych z wydzieliną zakaźną. Możliwe jest bezpośrednie zakażenie dziecka przez matkę podczas porodu. W Europie rzeżączka jest drugim co do częstości występowania bakteryjnym zakażeniem przenoszonym drogą płciową. U kobiet objawy wiążą się z zakażeniem kanału szyjki macicy lub cewki moczowej. Należą do nich: zwiększenie ilości lub zmiana charakteru wydzieliny z pochwy, bóle w podbrzuszu, krwawienie międzymiesiączkowe lub bardzo obfite krwawienia miesiączkowe. U mężczyzn rzeżączka zazwyczaj objawia się ostrym zapaleniem cewki moczowej z obecnością wydzieliny. Nieleczona rzeżączka lub jej nawracające zakażenia mogą prowadzić u kobiet do zapalenia jajowodów i jajników, którego następstwem może być ciąża pozamaciczna lub niepłodność. U mężczyzn w wyniku powikłań może dojść do zapalenia najądrzy i prostaty. Wykrywanie Neisseria gonorrhoeae w oparciu o reakcję PCR jest bardzo czułą techniką, często używaną w celu potwierdzenia wyników pozytywnych uzyskanych za pomocą innych metod diagnostycznych.

Neisseria gonorrhoeae (Rzeżączka) (met.PCR) – jakościowo

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Wskazania do wykonania badania

  • obecność wydzieliny z cewki moczowej u mężczyzn,
  • obecność patologicznych upławów,
  • zapalenie szyjki macicy z obecnością śluzowo-ropnej wydzieliny,
  • rozpoznanie rzeżączki u partnera,
  • ostre zapalenie jąder i najądrzy u mężczyzn < 40 roku życia,
  • ostre zapalenie narządów miednicy mniejszej.

Wskazówki dla pacjenta

W przypadku zleceń na badania genetyczne niezbędne jest podanie pełnych danych Pacjenta (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz dokładny adres zamieszkania: kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu/nr mieszkania). Należy zawsze dołączyć Deklarację świadomej zgody Pacjenta na wykonanie molekularnych badań genetycznych.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Wymaz u mężczyzn - 48 godz. przed pobraniem należy powstrzymać się od aktywności seksualnej, w dniu pobrania bez higieny osobistej.
Wymaz u kobiet - pobranie ginekologiczne, nie stosować globulek dopochwowych tydzień przed pobraniem.
Mocz: pierwsza frakcja pierwszej porannej mikcji.
Istnieje możliwość (za dodatkową opłatą) pobrania wymazu ginekologicznego (z pochwy, z szyjki macicy oraz z cewki moczowej) w dedykowanych punktach pobrań. Personel nie pobiera wymazów Pacjentkom poniżej 16 roku życia (rodzice powinni kierować się z dziećmi do ginekologów dziecięcych). Sprawdź, jak przygotować się do pobrania wymazu ginekologicznego oraz gdzie znajdują się nasze dedykowane gabinety. Mężczyźni mogą skorzystać z usługi pobrania wymazu (z cewki moczowej, z napletka, z prącia) do badań urogenitalnych w dedykowanym gabinecie. Sprawdź, jak przygotować się do pobrania wymazu oraz gdzie znajduje się nasz dedykowany gabinet.

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych.

Grupa badań

Badania genetyczne

Wyniki (jednostki)

Wynik jakościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb