fbpx

Badanie: Posiew na nosicielstwo z pochwy i odbytu (Streptococcus agalactiae), GBS

Wykrywanie obecności paciorkowca grupy B w materiale pobranym z pochwy  i odbytu. Laboratorium mikrobiologiczne jest zobowiązane wykonać oznaczenie u wyi...

Nazwa badania

Posiew na nosicielstwo z pochwy i odbytu (Streptococcus agalactiae), GBS

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

GBS

Opis badania

Wykrywanie obecności paciorkowca grupy B w materiale pobranym z pochwy  i odbytu. Laboratorium mikrobiologiczne jest zobowiązane wykonać oznaczenie u wyizolowanego szczepu Streptococcus agalactiae wrażliwości na erytromycynę i klindamycynę wraz z identyfikacją fenotypu MLSB,  a także oznaczenie wrażliwości na penicylinę. (Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2008 roku).

Istnieje możliwość pobrania wymazu ginekologicznego w punkcie pobrań w Zabrzu, ul. Moniuszki 81 w środy w godzinach: 14.00 - 17.30 oraz w soboty w godzinach: 08.00 - 11.00. Koszt pobrania wynosi: 29,00 zł.

Wskazania do wykonania badania

Profilaktyczne badanie przesiewowe u kobiet w ciąży - wykrywanie nosicielstwa paciorkowców grupy B (Streptococcus agalactiae) u kobiet między 35 a 37 tygodniem ciąży.

Wskazówki dla pacjenta

Materiał może być pobrany przez lekarza, pielęgniarkę lub samodzielnie.
Wymaz z pochwy można wykonywać w każdym dniu cyklu miesiączkowego, oprócz okresu menstruacji. Najczęściej zaleca się wykonanie badania 2–3 dni po menstruacji.

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych

Grupa badań

Mikrobiologia

Wyniki (jednostki)

I wynik ujemny - nie wyhodowano Streptococcus agalactiae (GBS)
II wynik dodatni (wynik jakościowy) - Streptococcus agalactiae z podanym antybiogramem