0

Badanie: Posiew nasienia

Posiew nasienia wykonywany jest w diagnostyce i leczeniu stanów zapalnych męskich narządów płciowych. Polega na hodowli próbki nasienia w celu wykrycia w nim obecności mikroorganizmów, następ...

Nazwa badania

Posiew nasienia

Opis badania

Posiew nasienia wykonywany jest w diagnostyce i leczeniu stanów zapalnych męskich narządów płciowych. Polega na hodowli próbki nasienia w celu wykrycia w nim obecności mikroorganizmów, następnie określenia ich wrażliwości na leki i zaplanowania optymalnego leczenia. Drobnoustroje będące najczęstszą przyczyną infekcji męskiego układu rozrodczego a tym samym najczęściej spotykane w nasieniu to: Escherichia coli, Enterococcus spp, Streptococcus agalactiae, Staphylococcus sp, Proteus spp, Klebsiella pneumoniae, Enterobacter spp i inne.

 

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać posiew nasienia
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Nasienie nie jest zwykle materiałem całkowicie jałowym, ze względu na to, że różne drobnoustroje znajdują się na skórze w okolicy ujścia cewki moczowej, a także wewnątrz cewki. Ostateczny skład nasienia jest efektem współdziałania wszystkich elementów układu rozrodczego mężczyzny, stąd też mikroorganizmy mogą dostać się do nasienia z każdego z nich począwszy od jąder, przez najądrza i drogi wyprowadzające nasienie, na pęcherzykach nasiennych i gruczole krokowym kończąc.
Posiew nasienia wykonujemy w przypadku podejrzenia infekcji układu moczowo-płciowego. Do objawów charakterystycznych dla tych zakażeń należą: ból towarzyszący wytryskowi, obecność krwi w nasieniu, częste parcie na mocz, częste oddawanie moczu w małej ilości, wyciek z cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu. Wskazaniem do wykonania posiewu nasienia są objawy kliniczne zapalenia (na ogół jąder, najądrzy, pęcherzyków nasiennych i prostaty) potwierdzone przez  stwierdzenie obecności leukocytospermii w badaniu ogólnym nasienia.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Zalecenia ogólne:

  • badanie należy wykonać przed zastosowaniem antybiotykoterapii,
  • nasienie uzyskuje się drogą masturbacji,
  • po przeprowadzeniu właściwych zabiegów higienicznych,
  • unikać zanieczyszczenia próbki (zanieczyszczenia drobnoustrojami znajdującymi się na skórze rąk czy członka oraz obecnymi wewnątrz cewki moczowej),
  • przed oddaniem nasienia należy po pierwsze oddać mocz, po drugie dokładnie umyć ręce i członek za pomocą wody i mydła, a następnie dokładnie spłukać i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem,
  • zalecana wstrzemięźliwość płciowa przed badaniem 2 – 7 dni (optymalnie 3-5 dni).

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych.

Grupa badań

Mikrobiologia

Wyniki (jednostki)

WYNIK UJEMNY – brak wzrostu drobnoustrojów.

WYNIK WĄTPLIWY z komentarzem- flora fizjologiczna cewki moczowej (skóry).

Niewielkie ilości bakterii kolonizujących cewkę moczową (skórę) mogą dostawać się do nasienia podczas wytrysku lub stanowić kolonizację florą partnerki (zależy od czynności poprzedzających pobranie).

WYNIK DODATNI przedstawiony półilościowo (wzrost obfity, liczny, nieliczny) oraz jakościowo (gatunek/ gatunki wyhodowanych drobnoustrojów) wraz z lekowrażliwością.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb