0

Badanie: RSV (Respiratory Syncytial Virus) – test antygenowy

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus ), to syncytialny wirus z rodzaju pneumowirusów, infekuje  górne i dolne drogi oddechowe. Wirus ten ma specyf...

Nazwa badania

RSV (Respiratory Syncytial Virus) – test antygenowy

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

RSV

Opis badania

Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus ), to syncytialny wirus z rodzaju pneumowirusów, infekuje  górne i dolne drogi oddechowe. Wirus ten ma specyficzny sposób namnażania się – podczas zakażenia wraz z replikacją wirusa dochodzi do łączenia się sąsiadujących komórek nabłonkowych w struktury określane mianem  syncytia – stąd nazwa tego wirusa.

RSV jest główną przyczyną zapalenia oskrzelików i płuc u niemowląt i dzieci poniżej 1 roku życia. Zapalenie oskrzelików u niemowląt wywołane przez ten wirus, może być przyczyną astmy w późniejszym okresie życia.

Choroba ta może wystąpić u osób w każdym wieku, ale szczególnie niebezpieczna jest dla osób z zaburzeniami czynności serca, płuc i zaburzeniami immunologicznymi.

RSV rozprzestrzenia się poprzez wydzielinę układu oddechowego zakażonych osób, wrotami zakażenia są błony śluzowe nosa oraz spojówki. Do zakażenia dochodzi zarówno drogą kropelkową, jak i kontaktową – poprzez przedmioty zakażone, wirus ten jest wysoce zakaźny.

Okres inkubacji wirusa wynosi od 2 do 8 dni, przebyte zakażenie nie chroni przed reinfekcją, która jest stosunkowo częsta niezależnie od wieku pacjenta. Zakażenie RSV charakteryzuje się sezonowością i największa jest od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Choroba ta rozpoczyna się najczęściej gorączką, katarem, kaszlem, czasami świszczącym oddechem. U małych dzieci zakażenie RSV może przebiegać w postaci zapalenia oskrzelików lub płuc, częstym powikłaniem jest zapalenie ucha środkowego.

Potwierdzenie laboratoryjne zakażenia wirusem RSV może opierać się na wykonaniu testu immunochromatograficznego wykrywającego antygen wirusa RSV w próbkach wydzieliny nosowej. Test ten sprawdza się bardzo dobrze w rozpoznaniu zakażenia znajdującego się w ostrej fazie. Ostateczne rozpoznanie zakażenia może być potwierdzone wyłącznie przez lekarza na podstawie wyników wszystkich badan klinicznych i laboratoryjnych.

Test wykonać można w dedykowanych punktach pobrań (Katowice, ul. Żelazna 2; Świętochłowice, ul. Wojska Polskiego 16h; Będzin, ul. 11 Listopada 18/28; Częstochowa, Al. Wolności 1) lub zamawiając mobilne pobranie wymazu - więcej szczegółów pod numerem telefonu: 32 416 25 00 (mobilna usługa realizowana jest na terenie do 60 km od Katowic oraz 30 km od centrum Rybnika i Bielska-Białej).

Przygotowanie Pacjenta do badania

Badanie polega na pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych (z nosogardzieli).
Ważne jest, aby minimum 2 godziny przed badaniem (pobraniem wymazu) nie myć zębów, nie spożywać posiłków, nie pić, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie żuć gumy, nie przyjmować leków, nie palić papierosów.

Czas oczekiwania na wynik

Wynik znany jest w ciągu 15 minut. Natomiast wydruk wyniku z konta on-line możliwy jest do 2 godzin od wykonania testu.

Grupa badań

Immunologia

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb