Badanie: Test EndomKIT – Endometrioza

Endometrioza dotyka kobiet w wieku rozrodczym, również nastolatki. Polega na obecności tkanki endometrium poza jamą macicy, a więc w miejscach, gdzie być jej nie powinno (na jajnikach, jajowodac...

Nazwa badania

Test EndomKIT – Endometrioza

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

endometrioza

Opis badania

Endometrioza dotyka kobiet w wieku rozrodczym, również nastolatki. Polega na obecności tkanki endometrium poza jamą macicy, a więc w miejscach, gdzie być jej nie powinno (na jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym, otrzewnej i innych narządach). Endometrium umiejscowione poza jamą macicy, podobnie jak endometrium w jamie macicy, podlega cyklicznym zmianom hormonalnym prowadząc jednak w tym przypadku do przewlekłego stanu zapalnego.

Szacuje się, że w Polsce na endometriozę cierpi ok. 2 mln kobiet. Wiele z nich prawidłową diagnozę słyszy dopiero po czterech, a nawet jedenastu latach, kiedy choroba staje się bardzo zaawansowana. Potrafi nie tylko wywołać trudny do zniesienia ból oraz, nawet u co drugiej pacjentki, może spowodować problemy z zajściem w ciążę. Wczesne wykrycie endometriozy pozwala na szybsze wdrożenie leczenia i znacznie zwiększa szansę na macierzyństwo. Dzięki odpowiedniej diagnostyce oraz indywidualnie dobranej metodzie leczenia pacjentki mogą nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości towarzyszących chorobie i jej następstw, ale również zostać mamami. Dobór metody leczenia zależy jednak od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki czy stopień zaawansowania endometriozy.

Czym jest badanie EndomKIT i na czym polega?

EndomKIT to test przeznaczony do stosowania u kobiet z podejrzeniem endometriozy, w połączeniu z innymi dostępnymi informacjami klinicznymi, w celu wspomagania diagnostyki endometriozy. Wynik testu opiera się na kilku zmiennych wprowadzonych do oprogramowania medyczno-diagnostycznego:

  • Stężenie biomarkerów BDNF oraz CA125 z surowicy krwi.
  • Odpowiedzi na zawarte w oprogramowaniu pytania.
  • Po wprowadzeniu tych wszystkich zmiennych, algorytm zawarty w oprogramowaniu wylicza wartość i generuje raport diagnostyczny z wynikiem.

Przeprowadzone badania walidacyjne dotyczące diagnostyki endometriozy były prowadzone w grupie wiekowej od 18 do 50 lat. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że od momentu wprowadzenia produktu na rynek nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie grupy wiekowej objętej badaniami, a więc obecne zastosowanie produktu dotyczy właśnie tej grupy.

Wskazania do wykonania badania

 Silny ból w obrębie miednicy. Jest to najczęstszy objaw endometriozy. Kobiety mogą odczuwać ból w okolicach miednicy, który może być ostry, przeszywający i pojawiać się przed, w trakcie lub po menstruacji. Ból może również występować podczas stosunku płciowego.
• Zaburzenia płodności. Endometrioza może powodować trudności w zajściu w ciążę lub prowadzić do nawracających poronień.

 

Jeśli towarzyszą Ci któreś z powyższych objawów pobierz poniższy kwestionariusz, odpowiedź na zawarte w nim pytania i sprawdź czy kwalifikujesz się do wykonania testu z krwi w kierunku endometriozy. Uzupełniony kwestionariusz zabierz obligatoryjnie do Punkt Pobrań, w którym wykonywane będzie badanie.

 

     PRZECIWWSKAZANIA DO TESTU

  • Test nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet w ciąży.
  • Test nie jest przeznaczony do określania ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego jajnika.
  • Test  nie jest przeznaczony dla kobiet, które się do niego nie kwalifikują ( patrz kwalifikacja/kwestionariusz).

 

Przygotowanie Pacjenta do badania

  • Badanie wykonywane jest na czczo,
  • Przed badaniem zaleca się zaprzestanie stosowania hormonoterapii na co najmniej 3 miesiące (odstawienie leków powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym).
  • Na badanie obligatoryjne jest dostarczenie uzupełnionego kwestionariusza kwalifikacji do badania (do pobrania wyżej).

Czas oczekiwania na wynik

do 14 dni roboczych

Grupa badań

Markery nowotworowe (onkologiczne)

Wyniki (jednostki)

Test dostarcza wynik „pozytywny” lub „negatywny” z wartością procentową, która określa jakie jest prawdopodobieństwo, że otrzymany wynik jest prawidłowy.

Skuteczność diagnostyczna została zwalidowana w porównaniu do złotego standardu diagnostyki endometriozy, czyli laparoskopii z potwierdzeniem histopatologicznym.

UWAGA:
Każdy wynik wymaga interpretacji przez lekarza, ponieważ tylko lekarz może prawidłowo zinterpretować wyniki i podjąć dalsze decyzje oraz zalecić najlepszą strategię postępowania z chorobą.