Badanie: Wolne białko S

Białko S to białko osocza zależne do witaminy K, produkowane głównie w wątrobie. W osoczu występuje w dwóch formach: związanej niekowalencyjnie z białkiem wiążącym składową C4b, regulat...

Nazwa badania

Wolne białko S

Opis badania

Białko S to białko osocza zależne do witaminy K, produkowane głównie w wątrobie. W osoczu występuje w dwóch formach: związanej niekowalencyjnie z białkiem wiążącym składową C4b, regulatorem klasycznej drogi aktywacji dopełniacza (ok. 60%) oraz wolnej, niezwiązanej (ok. 40%). Wolne białko S stanowi fizjologicznie aktywną formę, która wykazuje aktywność jako kofaktor białka aktywnego C (APC), spełniając istotną funkcję przeciwzakrzepową. Dziedziczne lub nabyte niedobory białka S wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zatorowości żylnej.

Wyróżnia się trzy typy dziedzicznego niedoboru białka S: I – zmniejszone stężenie całkowitego oraz wolnego białka S; II – prawidłowe stężenie całkowitego i wolnego PS przy zmniejszonej aktywności PS; III -  prawidłowe stężenie białka całkowitego S przy niskim stężeniu i aktywności wolnego białka S. Nabytych niedobory białka S mogą być spowodowane przez ciążę, doustne środki antykoncepcyjne, terapię estrogenową, zaburzenia czynności wątroby, zespół nerczycowy, doustne leczenie antagonistami witaminy K (VKA), leczenie L – asparagininazą, DIC, infekcje wirusowe oraz podwyższone stężenie białka wiążącego C4b w reakcji ostrej fazy.

Wolne białko S

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Wolnego białka S w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Oznaczanie wolnego białka S jest przydatne w diagnostyce niewyjaśnionych incydentów zakrzepowo – zatorowych, szczególnie u osób młodych, takich jak zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, żylna choroba zakrzepowo – zatorowa. Ponadto badanie to zleca się w przypadku podejrzenia trombofilii z powodu dziedzicznego lub nabytego niedoboru białka C lub białka S. Oznaczenie tego badania wskazane jest u osób posiadających bliskich krewnych ze stwierdzonym znacznym niedoborem białka S. Ocena aktywności wolnego białka S powinna być wykonana w związku z występowaniem ciężkich zaburzeń krzepnięcia u noworodków, takich jak zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) i plamica piorunująca.

Wskazówki dla pacjenta

Do wykonania badania nie są wymagane dodatkowe skierowania i zgody.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Krew do badań, poza sytuacjami nagłymi, powinna być pobierana rano. Pacjent zgłaszający się na pobranie krwi nie musi być na czczo (spożycie posiłku przed badaniem nie ma wpływu na jego wynik), ale wskazana jest wtedy dieta lekkostrawna, pozbawiona używek (kawa, nikotyna).  Zaleca się powstrzymywanie od intensywnego wysiłku fizycznego na 24 godz. przed pobraniem krwi. W przypadku pacjentów zażywających doustne antykoagulanty (VKA) wymaga się tymczasowego, zawsze po konsultacji z lekarzem, odstawienia leczenia, na minimum 7 dni przed wykonaniem badania, gdy INR obniży się < 1,2. Ważne jest również odczekanie kilku dni  po ostatnim epizodzie zakrzepowo – zatorowym.

Czas oczekiwania na wynik

10 dni roboczych.

Grupa badań

Koagulologia