0

Badanie: Wymaz z cewki moczowej

Cewka moczowa stanowi ostatni odcinek dróg moczowych. Pozostaje w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, w związku z tym narażona jest na działanie czynników infekcyjnych obecnych w jej otoczen...

Nazwa badania

Wymaz z cewki moczowej

Opis badania

Cewka moczowa stanowi ostatni odcinek dróg moczowych. Pozostaje w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, w związku z tym narażona jest na działanie czynników infekcyjnych obecnych w jej otoczeniu. Prawidłowa flora bakteryjna cewki moczowej jest raczej skąpa (pochodząca z okolic odbytu, ze skóry). Zapalenie cewki moczowej to stan zapalny błony śluzowej cewki moczowej wywołany zakażeniem różnymi drobnoustrojami. Najczęściej zapaleniu cewki moczowej towarzyszy zapalenie pęcherza. Inne objawy to: pieczenie podczas oddawania moczu, ropny wyciek z cewki, zmiany zapalne (zaczerwienienie, obrzęk) w obrębie zewnętrznego ujścia cewki, parcie na mocz, bóle w podbrzuszu.

Wymaz z cewki moczowej

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać wymaz z cewki moczowej
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

 

Wskazania do wykonania badania

Badanie wykonywane jest w diagnostyce zakażeń układu moczowo-płciowego oraz jako badanie kontrolne po leczeniu.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Wymaz należy pobrać przed zastosowaniem antybiotykoterapii  lub co najmniej 5 – 7 dni po zakończonej  antybiotykoterapii, najlepiej  w początkowym okresie choroby lub gdy objawy przewlekłe się nasilają. Wymaz pobrać najlepiej rano, co najmniej 2 do 3 godz. po oddaniu moczu. Wskazana 3 dniowa wstrzemięźliwość  płciowa. Istnieje możliwość (za dodatkową opłatą) pobrania wymazu ginekologicznego (z pochwy, szyjki macicy oraz cewki moczowej) w dedykowanych punktach pobrań. Personel nie pobiera wymazów Pacjentkom poniżej 16 roku życia (rodzice powinni kierować się z dziećmi do ginekologów dziecięcych). Sprawdź, jak przygotować się do pobrania wymazu ginekologicznego oraz gdzie znajdują się nasze dedykowane gabinety. Mężczyźni mogą skorzystać z usługi pobrania wymazu (z cewki moczowej, z napletka, z prącia) do badań urogenitalnych w dedykowanym gabinecie. Sprawdź, jak przygotować się do pobrania wymazu oraz gdzie znajduje się nasz dedykowany gabinet.

 

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych.

Grupa badań

Mikrobiologia

Wyniki (jednostki)

WYNIK UJEMNY: Wyhodowane drobnoustroje stanowią florę fizjologiczną cewki moczowej/ posiewy tlenowe ujemne.
WYNIK DODATNI: przedstawiony półilościowo (wzrost obfity/liczny/nieliczny) oraz jakościowo (gatunek wyhodowanego drobnoustroju) wraz z lekowrażliwością.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb