Badanie: Wymaz z gardła

Wymaz z gardła jest badaniem mającym na celu potwierdzenie lub wykluczenie zapalenia gardła o etiologii paciorkowcowej. Wykorzystywany jest w diagnostyce różnicującej zapalenie gardła na tle wi...

Nazwa badania

Wymaz z gardła

Opis badania

Wymaz z gardła jest badaniem mającym na celu potwierdzenie lub wykluczenie zapalenia gardła o etiologii paciorkowcowej. Wykorzystywany jest w diagnostyce różnicującej zapalenie gardła na tle wirusowym od bakteryjnego.
Zakażenia wirusowe są zdecydowanie najczęstsza przyczyną ostrego zapalenia gardła oraz migdałków podniebiennych (OZGM) zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
Zdecydowanie rzadziej czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za OZGM są bakterie, spośród których głównym sprawcą zakażenia jest Streptococcus pyogenes.

Wymaz z gardła

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać Wymaz z gardła w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

Wskazania do wykonania badania

Do objawów klinicznych OZGM zaliczamy ból, podrażnienie, drapanie w gardle, a także katar, kaszel, chrypkę, gorączkę, wymioty, bóle brzucha.
Przeprowadzony przez lekarza wywiad wraz z badaniem przedmiotowym pozwala na różnicowanie między bakteryjnym i wirusowym zapaleniem gardła i migdałków, jednak "złotym standardem" w rozpoznaniu zapalenia gardła i migdałków o etiologii paciorkowcowej pozostaje posiew wymazu z gardła.

 

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Wymaz z gardła pobierany jest na czczo, bez wcześniejszego mycia zębów.
Materiał powinien być pobrany przed zastosowaniem leczenia przeciwbakteryjnego lub 5-7 dni po skończonej antybiotykoterapii.
Należy podać informacje o ewentualnej stosowanej przed badaniem antybiotykoterapii / uczuleniu na dany antybiotyk / grupę antybiotyków.

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych.

Grupa badań

Mikrobiologia

Wyniki (jednostki)

Wynik dodatni przedstawiony jest w formie półilościowej (nieliczny/liczny/obfity wzrost) oraz jakościowej - gatunek wyhodowanego drobnoustroju wraz z lekowrażliwością (antybiogramem).