Nazwa badania
Wymaz z gardła
Opis badania
Wymaz z gardła jest badaniem mającym na celu potwierdzenie lub wykluczenie zapalenia gardła o etiologii paciorkowcowej. Wykorzystywany jest w diagnostyce różnicującej zapalenie gardła na tle wirusowym od bakteryjnego.
Zakażenia wirusowe są zdecydowanie najczęstsza przyczyną ostrego zapalenia gardła oraz migdałków podniebiennych (OZGM) zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
Zdecydowanie rzadziej czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za OZGM są bakterie, spośród których głównym sprawcą zakażenia jest Streptococcus pyogenes.
Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.
Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ
Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.
Aby wykonać Wymaz z gardła w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych
Wskazania do wykonania badania
Do objawów klinicznych OZGM zaliczamy ból, podrażnienie, drapanie w gardle, a także katar, kaszel, chrypkę, gorączkę, wymioty, bóle brzucha.
Przeprowadzony przez lekarza wywiad wraz z badaniem przedmiotowym pozwala na różnicowanie między bakteryjnym i wirusowym zapaleniem gardła i migdałków, jednak "złotym standardem" w rozpoznaniu zapalenia gardła i migdałków o etiologii paciorkowcowej pozostaje posiew wymazu z gardła.
Wskazówki dla pacjenta
Brak.
Przygotowanie Pacjenta do badania
Wymaz z gardła pobierany jest na czczo, bez wcześniejszego mycia zębów.
Materiał powinien być pobrany przed zastosowaniem leczenia przeciwbakteryjnego lub 5-7 dni po skończonej antybiotykoterapii.
Należy podać informacje o ewentualnej stosowanej przed badaniem antybiotykoterapii / uczuleniu na dany antybiotyk / grupę antybiotyków.
Czas oczekiwania na wynik
7 dni roboczych.
Grupa badań
Mikrobiologia
Wyniki (jednostki)
Wynik dodatni przedstawiony jest w formie półilościowej (nieliczny/liczny/obfity wzrost) oraz jakościowej - gatunek wyhodowanego drobnoustroju wraz z lekowrażliwością (antybiogramem).