fbpx

Badanie: Wymaz z nosa

Wykonanie wymazu bakteriologicznego z nosa pozwala najczęściej na wykrycie obecności drobnoustrojów takich jak  Staphylococcus aureus,

Nazwa badania

Wymaz z nosa

Opis badania

Wykonanie wymazu bakteriologicznego z nosa pozwala najczęściej na wykrycie obecności drobnoustrojów takich jak  Staphylococcus aureus,  Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis (szczególnie u dzieci).

Wskazania do wykonania badania

Błony śluzowe nosogardła u dzieci są kolonizowane przez wiele gatunków drobnoustrojów, w tym patogennych, takich jak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. W większości przypadków kolonizujące nosogardło bakterie nie wywołują żadnych objawów klinicznych.
Jednak czasami uporczywa i nieustępująca infekcja, której towarzyszy katar może być wywołana przez drobnoustroje izolowane z jamy nosowej.
Trzeba podkreślić, że wymaz z nosa nie jest wartościowym materiałem diagnostycznym infekcji górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia zatok.
Wymaz z nosa pobierany jest głównie w kierunku badania nosicielstwa Staphylococcus aureus - gronkowca złocistego ( w tym MRSA - metycylinoopornego) np. przed niektórymi planowanymi operacjami.

Wskazówki dla pacjenta

Rozpoznanie ostrego zapalenia nosa i zatok ustala się na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego. W diagnostyce ostrego zapalenia jam nosowych i zatok przynosowych nie zaleca się rutynowego wykonywania badań mikrobiologicznych.
Do lekarza należy ocena czy pacjent jest bezobjawowym nosicielem danego drobnoustroju czy też może mieć związek z występującymi objawami i decyzja o ewentualnej antybiotykoterapii.

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych

Grupa badań

Mikrobiologia

Wyniki (jednostki)

Wynik półilościowy
I wynik ujemny –posiewy ujemne po 48h, wyhodowano florę fizjologiczną
II wynik dodatni – identyfikacja drobnoustroju wraz z komentarzem