0

Badanie: Wymaz z nosa

Wymaz z nosa pozwala najczęściej na wykrycie obecności drobnoustrojów takich jak  Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis...

Nazwa badania

Wymaz z nosa

Opis badania

Wymaz z nosa pozwala najczęściej na wykrycie obecności drobnoustrojów takich jak  Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis (szczególnie u dzieci).

Wymaz z nosa

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać Wymaz z nosa
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Błony śluzowe nosogardła u dzieci są kolonizowane przez wiele gatunków drobnoustrojów, w tym patogennych, takich jak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. W większości przypadków kolonizujące nosogardło bakterie nie wywołują żadnych objawów klinicznych. Jednak czasami uporczywa i nieustępująca infekcja, której towarzyszy katar może być wywołana przez drobnoustroje izolowane z jamy nosowej. Trzeba podkreślić, że wymaz z nosa nie jest wartościowym materiałem diagnostycznym infekcji górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia zatok. Wymaz z nosa pobierany jest głównie w kierunku badania nosicielstwa Staphylococcus aureus - gronkowca złocistego (w tym MRSA - metycylinoopornego) np. przed niektórymi planowanymi operacjami.

Wskazówki dla pacjenta

Rozpoznanie ostrego zapalenia nosa i zatok ustala się na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego. W diagnostyce ostrego zapalenia jam nosowych i zatok przynosowych nie zaleca się rutynowego wykonywania badań mikrobiologicznych.
Do lekarza należy ocena czy pacjent jest bezobjawowym nosicielem danego drobnoustroju czy też może mieć związek z występującymi objawami i decyzja o ewentualnej antybiotykoterapii.

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych.

Grupa badań

Mikrobiologia

Wyniki (jednostki)

Wynik półilościowy.
I wynik ujemny –posiewy ujemne po 48h, wyhodowano florę fizjologiczną.
II wynik dodatni – identyfikacja drobnoustroju wraz z komentarzem.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb