Badanie

Beta-hCG – badanie potwierdzające ciążę

By 5 kwietnia 2018 4 października, 2019 No Comments

Beta-hCG – badanie potwierdzające ciążę

Beta-hCG – badanie potwierdzające ciążę. Gonadotropina kosmówkowa (hCG) jest hormonem ludzkim produkowanym początkowo przez zapłodnioną komórkę jajową zagnieżdżoną w macicy, następnie przez komórki łożyska. Hormon odpowiada za wczesny rozwój zarodka i utrzymanie ciąży.

HCG jest heterodimerem złożonym z dwóch podjednostek α ​​i β, przy czym ta druga jest unikalna dla tego hormonu, dlatego stosuje się oznaczanie podjednostki b-hCG.

Beta-hCG – badanie potwierdzające ciążę – fizjologiczna funkcja hCG

Uważa się, że ludzka gonadotropina kosmówkowa jest hormonem, który kontroluje wytwarzanie progesteronu przez komórki ciałka żółtego oraz estradiolu i estronu w pierwszych sześciu tygodniach ciąży. Oprócz roli endokrynnej, hCG ma również rolę autokrynną i parakrynną. W sposób autokrynny kontroluje tworzenie syncytiotrofoblastów oraz implantację zarodka. Promuje angiogenezę w śródbłonku macicy, utrzymuje stan wyciszenia mięśni macicy, a także przyczynia się do lokalnej immunotolerancji komórek zarodka poprzez regulację funkcji limfocytów T i B.

Oznaczanie stężenia hCG

Syncytiotrofoblast jest głównym źródłem produkcji hCG, którego 99% jest wydzielane do krwi matki.

hCG i jego wolną podjednostkę beta wykrywa się we krwi matki od drugiego tygodnia ciąży. Stężenie b-hCG wzrasta wykładniczo, do osiągnięcia maksymalnego poziomu w około 10 tygodniu ciąży, a następnie zmniejsza się stopniowo. Ostatecznie osiąga 1/5 szczytowych stężeń i pozostaje na tym poziomie aż do terminu porodu.

Hormon jest obecny w próbkach surowicy i moczu wraz z różnorodnymi zdysocjowanymi lub zdegradowanymi cząsteczkami pokrewnymi hCG, które mają niewielką aktywność biologiczną. Test polegający na oznaczeniu b-hCG w surowicy krwi jest najbardziej wiarygodną metodą potwierdzającą lub wykluczającą ciążę.

Beta-hCG – badanie potwierdzające ciążę

Beta-hCG – badanie potwierdzające ciążę – stężenie w surowicy

U osób zdrowych i kobiet nie będących w ciąży stężenie b-hCG nie przekracza poziomu 5 mIU/ml. Przyjmuje się, że wartości stężenia b-hCG w surowicy wyższe niż 5 mIU/ml wskazują na wynik dodatni, co potwierdza ciążę u pacjentki. Jednakże wyniki gonadotropiny kosmówkowej w zakresie 5-500 mIU/ml powinno potwierdzić się kolejnym oznaczeniem po 48 godzinach w celu weryfikacji wzrostu stężenia. Poziom gonadotropiny we krwi może wskazywać również wiek ciąży oraz jej prawidłowy przebieg, jednakże należy ostrożnie interpretować wartości hCG. Stężenia b-hCG często są rozbieżne dla różnych ciężarnych w tych samych okresach ciąży. Uznaje się, że podwyższone wartości b-hCG mogą świadczyć o ciąży bliźniaczej lub chorobach trofoblastu, czy guzach z komórek płciowych. W połączeniu z innymi parametrami (wolny estriol i AFP, PAAP-A) hCG może być markerem wad płodu (trisomii 21, 13, 18). Zaburzenia we wczesnym okresie ciąży oraz ciążę pozamaciczną będzie wskazywać zbyt niski poziom b-hCG w surowicy.

Oprócz tego, że hCG jest najważniejszym markerem diagnostycznym dla ciąży, jest także markerem nowotworowym. U mężczyzn oraz kobiet niebędących w ciąży wysokie stężenie b-hCG może wskazywać na guzy wywodzące się z komórek rozrodczych.

Bibliografia:
– „Human Chorionic Gonadotropin: Unknown about Known”, Borisova MA, Moiseenko DY, Smirnova OV.

– „Determination of human chorionic gonadotropin” Ulf-Håkan Stenman, Henrik Alfthan
– „Review: hCGs: Different sources of production, different glycoforms and functions” T. Fournier, J. Guibourdenche, D. Evain-Brion
– „Diagnostyka laboratoryjna-poradnik kliniczny” Birgid Neumeister, Ingo Besenthal, Bernhard O. Bohm
– „Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej” Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Solnica B.

 

 Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać Beta-hCG – badanie potwierdzające ciążę zapraszamy do najbliższego
punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.1 / 5. Liczba ocen: 30

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.