Borelioza (choroba z Lyme) jest chorobą przewlekłą i zakaźną, jedną z najtrudniejszych do rozpoznania, wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, która bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania atakuje tkankę łączną, nerwową oraz mięśniową. Do zakażenia dochodzi w konsekwencji przeniesienia bakterii na człowieka przez zakażonego kleszcza. Aby go “złapać” wcale nie trzeba wchodzić do lasu – pajęczak ten żyje na wysokości do 1,5 metra, dlatego można go spotkać nawet w przydomowym ogródku, na łące lub w miejskim parku.
Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Mogą pojawić się objawy skórne, tzw. rumień wędrujący (typowy po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka). Brak rumienia nie oznacza jednak braku zakażenia! Inne objawy to m.in.: objawy grypopodobne, obrzęki i bóle stawów, sztywność karku, zaburzenia rytmu serca. Wykrywając wcześnie boreliozę oraz wdrażając leczenie zwiększasz szansę na uniknięcie takich powikłań, jak przewlekły ból stawów, drętwienie kończyn, a nawet stanów depresyjnych.
Nie każde ukąszenie kleszcza jest widoczne! Dopiero po wykonaniu badań w kierunku boreliozy wielu naszych Klientów dowiaduje się, że w przeszłości zostało ukąszonych przez kleszcza. Nie zawsze początek choroby manifestuje się objawami klinicznymi, co może uśpić naszą czujność i wpłynąć na decyzję dotyczącą przeprowadzenia badań.