Rak okrężnicy i odbytnicy jest w Polsce jednym z najczęściej występujących nowotworów (zaraz obok raka płuc, piersi i prostaty). Zachorowaniom sprzyja żywienie obfitujące w czerwone mięso, tłuszcze nasycone, białe pieczywo i słodycze. Dlatego tak ważna jest dietoprofilaktyka raka jelita grubego.
Przyczyny powstawania nowotworów jelita grubego
W pojawieniu się tej choroby znaczny udział mają predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że większe prawdopodobieństwo zachorowania mają osoby, których krewni:
- mają rozpoznanego raka okrężnicy lub odbytnicy
- chorują na zespół polipowatości
- zmagają się z przewlekłą, zapalną chorobą jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie okrężnicy)
Z kolei do czynników środowiskowych, czyli takich, na które pośrednio mamy wpływ, należy chociażby palenie papierosów oraz alkohol. Częściej na raka zachorują osoby, które prowadzą mało aktywny/stresujący tryb życia, z nawracającymi zaparciami. Ponadto Ci, którzy rzadko decydują się na badania kontrolne. Jednak jednym z najważniejszych przyczyn jest nieodpowiednia dieta (wysokoprzetworzona żywność, produkty fast-food, duży udział czerwonego mięsa). Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na możliwości, jakie niesie ze sobą dietoprofilaktyka raka jelita grubego.
© 2023 Śląskie Laboratoria Analityczne. Wszelkie prawa zastrzeżone.