BadanieDietetyka

Dietoprofilaktyka raka jelita grubego

By 21 października 2020 13 grudnia, 2023 No Comments

Rak okrężnicy i odbytnicy jest w Polsce jednym z najczęściej występujących nowotworów (zaraz obok raka płuc, piersi i prostaty). Zachorowaniom sprzyja żywienie obfitujące w czerwone mięso, tłuszcze nasycone, białe pieczywo i słodycze. Dlatego tak ważna jest dietoprofilaktyka raka jelita grubego.

Przyczyny powstawania nowotworów jelita grubego

W pojawieniu się tej choroby znaczny udział mają predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że większe prawdopodobieństwo zachorowania mają osoby, których krewni:

  • mają rozpoznanego raka okrężnicy lub odbytnicy
  • chorują na zespół polipowatości
  • zmagają się z przewlekłą, zapalną chorobą jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie okrężnicy)

Z kolei do czynników środowiskowych, czyli takich, na które pośrednio mamy wpływ, należy chociażby palenie papierosów oraz alkohol. Częściej na raka zachorują osoby, które prowadzą mało aktywny/stresujący tryb życia, z nawracającymi zaparciami. Ponadto Ci, którzy rzadko decydują się na badania kontrolne. Jednak jednym z najważniejszych przyczyn jest nieodpowiednia dieta (wysokoprzetworzona żywność, produkty fast-food, duży udział czerwonego mięsa). Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na możliwości, jakie niesie ze sobą dietoprofilaktyka raka jelita grubego.

Dietoprofilaktyka raka jelita grubego

Zdrowe żywienie w zapobieganiu nowotworów

Jest dużo dowodów na to, że powstawaniu raka jelita grubego sprzyja spożywanie czerwonego mięsa oraz wędlin. Dlaczego? Otóż w czasie obróbki mięsa powstają tzw. nitrozaminy, które działają szkodliwie na błonę śluzową jelit. Przeciwne działanie ma z kolei błonnik pokarmowy. Po pierwsze zapobiega zaleganiu resztek pokarmowych w jelicie. Efektem tego jest skrócenie czasu kontaktu potencjalnych związków rakotwórczych ze śluzówką jelita. Ponadto błonnik, będący pożywką dla drobnoustrojów, umożliwia rozwój korzystnej mikroflory jelita grubego. Co ciekawe, nadwaga i otyłość zwiększa 2-3 razy ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego. Podobna zależność występuje u osób chorych na cukrzycę typu 2. Dlatego też utrzymanie prawidłowej masy ciała i zapobieganie wystąpieniu cukrzycy (m.in. poprzez spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym) jest jak najbardziej wskazane.

Dietoprofilaktyka raka jelita grubego i badania markerów onkologicznych

Nie jest tajemnicą, że szybka diagnoza pozwala wprowadzić w życie odpowiednie leczenie, dietę i zapobiec rozwojowi choroby. Dlatego też, chociaż raz w roku, warto wykonać badania w kierunku chorób nowotworowych. Mowa tutaj o markerach onkologicznych. W e-sklepie możesz zakupić pakiet markerów onkologicznych dla kobiet  i markery onkologiczne dla mężczyzn. Są one pomocne w wykrywaniu chorób nowotworowych, m. in. układu pokarmowego. Możliwość realizacji tych badań jest w najbliższym punkcie pobrań. Badania markerów onkologicznych możesz wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to. Jeśli jesteś dietetykiem i chcesz rozpocząć współpracę z naszym laboratorium, to sprawdź ofertę współpracy.

Dietoprofilaktyka raka jelita grubego

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.7 / 5. Liczba ocen: 9

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb