Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna. Utrzymujący się zbyt wysoki poziom glukozy we krwi może być spowodowany jest m.in. albo niedoborem insuliny lub stanem insulinooporności. W rozpoznaniu tych zaburzeń nie zawsze wystarczy samo oznaczenie glukozy na czczo. W tym celu stosuje się test obciążenia glukozą. Dowiedz się, jak wygląda badanie krzywej cukrowej?
Krzywa cukrowa (Test tolerancji glukozy)
Badanie wykonuje się w przypadku diagnostyki cukrzycy. Ta przewlekła choroba metaboliczna wiąże się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Na rozwój cukrzycy mają wpływ nie tylko predyspozycje genetyczne, ale również takie czynniki jak otyłość, niewłaściwa dieta. Innym wskazaniem do wykonania testu jest ciąża (badanie wykonuje się między 24 a 28 tyg. ciąży).
Badanie tolerancji glukozy (OGTT) można wykonać w dwóch wersjach:
- Test dwupunktowy – polega na pobraniu krwi na czczo i po dwóch godzinach od wypicia roztworu glukozy.
- Test trzypunktowy – pierwsze pobranie jest na czczo, drugie po 1 godzinie od wypicia roztworu glukozy, a ostatnie po 2 godzinach.
Jak wygląda badanie krzywej cukrowej?
Po zgłoszeniu się w punkcie pobrań i zarejestrowaniu badania, pacjent najpierw ma mierzony poziom glukozy glukometrem (krew z nakłucia palca). Jeśli wynik na czczo pozwoli na bezpieczne wykonanie testu obciążenia glukozą – pobierana jest krew żylna. Następnie pacjent otrzymuje do wypicia roztwór glukozy. Nasi pacjenci otrzymują glukozę smakową w punkcie pobrań już w cenie badania. Kolejne pobrania są po upływie 1 i 2 godzin (w zależności od rodzaju testu).
Ważne, aby czas pomiędzy pobraniami krwi spędzić w poczekalni, w pozycji siedzącej. To dlatego, że po przyjęciu roztworu glukozy, dochodzi do wyrzutu insuliny. Następuje wówczas uczucie senności, nudności. Mogą pojawić się też zawroty głowy. W tym czasie, nie wolno ani jeść, ani pić.
Jak przygotować się do badania?
Nie zaleca się zmiany sposobu żywienia przed wykonaniem badania. W dniu wykonania testu należy być na czczo, najlepiej po przespanej nocy. Należy pamiętać, że na wynik badania mogą mieć wpływ niektóre leki. Mowa o kortykosteroidach, tizydowych lekach moczopędnych oraz beta-blokerach. Również preparaty stosowane m.in. w leczeniu cukrzycy typu 2 (np. metformina) mają wpływ na wynik oznaczenia. Aby usprawnić wizytę w punkcie pobrań, wykup wcześniej poprzez e-sklep badanie “Glukoza – test tolerancji (OGTT)” 2 lub 3 – punktowy. Z potwierdzeniem zamówienia udaj się do najbliższego punktu pobrań. Ze względu na czas trwania badania, w niektórych punktach trzeba wcześniej umówić się na wizytę. Badania, o których mowa, można wykonać też w Łodzi i okolicach. Tam, funkcjonujemy pod nazwą: Laboratorium Medyczne badaj.to.