Badanie

Jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

By 9 sierpnia 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Planując wizytę u endokrynologa, warto się do niej odpowiednio przygotować. Mowa tutaj o podstawowych badaniach, ściśle powiązanych z pracą tarczycy. Wyniki tych badań w połączeniu z wywiadem zdrowotnym i badaniem fizykalnym pozwolą lekarzowi na postawienie wstępnej diagnozy już na pierwszej wizycie. Sprawdź, jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Dlaczego warto wykonać badania przed wizytą u endokrynologa?

Jeśli miała(-e)ś skierowanie do endokrynologa, prawdopodobnie na wizytę czekała(-e)ś wiele miesięcy. Jeśli umówiła(-e)ś się prywatnie, termin był nieco szybszy, jednak wówczas musisz ponieść koszt związany z opłatą wizyty. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, na pewno zależy Ci, aby ta wizyta była jak najbardziej efektywna. Chyba nikt z nas nie chciałby usłyszeć: “Na podstawie objawów i wykonanego USG podejrzewam niedoczynność tarczycy. Jednak proszę wykonać badania krwi i wówczas przyjść z wynikami na kolejną wizytę. Dopiero wtedy będę mogła/mógł postawić ostateczną diagnozę i rozpoczniemy leczenie.” Nie byłoby w tym problemu, gdyby nie fakt, że kolejna wizyta będzie wiązała się z dodatkowym czasem oczekiwania lub dodatkowymi kosztami. Z tego powodu, już na pierwszą wizytę udaj się z zestawem potrzebnych badań.

Jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

  • TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) – syntetyzowany jest w przysadce mózgowej. W oparciu o zjawisko sprzężenia zwrotnego między przysadką a tarczycą, hormon ten pozwala m.in. na utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej tarczycy. Oznaczenie TSH jest kluczowe dla rozpoczęcia dalszej, bardziej precyzyjnej diagnostyki chorób tarczycy.
  • fT3 i fT4 – T3 i T4 to hormony produkowane przez tarczycę. Wpływają m.in. na procesy przemiany materii i kontrolę temperatury ciała. Hormony T3  i T4 stają są biologicznie aktywne dopiero w  postaci wolnej – fT3 i fT4. Z tego powodu właśnie badamy wolną postać hormonów tarczycy.
  • anty-TPO i anty-TG – są to przeciwciała przeciwko peroksydazie oraz tyreoglobulinie. Pozwolą na rozpoznanie choroby autoimmunologicznej lub nowotworowej tarczycy.

 

Dodatkowe badania w diagnostyce chorób tarczycy

  • TSI (przeciwciała p/receptorom TSH) – badanie, które można dodatkowo wykonać to TSI. Parametr ten wykorzystywany jest w diagnostyce nadczynności tarczycy.
  • Witamina D3 kalcydiol (25-OH)D – to badanie nie jest “typowym” badaniem tarczycowym. Jednak endokrynolodzy często o nie pytają. Dlaczego? Otóż witamina D3 ma wpływ na cały organizm, w tym funkcje tarczycy. M.in. obserwuje się, że osoby z niskim poziomem D3 częstej chorują na Hashimoto.

Gdzie wykonać badania?

Przed  wizytą u endokrynologa, warto mieć ze sobą aktualne wyniki badań. Takie badania wykonasz w najbliższym punkcie pobrań. Badania można wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą: Laboratorium Medyczne badaj.to. Zestaw badań tarczycowych możesz wykupić bezpośrednio w punkcie lub poprzez e-sklep.

 

Jakie badania wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.1 / 5. Liczba ocen: 67

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź w e-sklepie:

Tyreotropowy hormon (Tyreotropina) 3-cia generacja - TSH - 26,50 zł

Trijodotyronina wolna - FT3 - 26,50 zł

Tyroksyna wolna - FT4 - 26,50 zł

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb