0
Badanie

Zapalenie – lepiej zbadać OB czy CRP?

By 9 sierpnia 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Stan zapalny to nic innego, jak reakcja organizmu na uraz bądź infekcję. W celu sprawdzenia, czy w  organizmie toczy się stan zapalny, najczęściej zaleca się wykonać badania OB lub CRP. Czym różnią się te oznaczenia?
Zapalenie – lepiej zbadać OB czy CRP? Dowiedz się więcej o tych badaniach.

Co to jest stan zapalny?

W momencie pojawienia się w organizmie niepożądanego czynnika, jak uraz lub infekcja (np. wirusowa lub bakteryjna), układ odpornościowy uruchamia kaskadę reakcji. Jest to zupełnie naturalny stan, który ma przynieść korzyści: usunąć czynnik uszkadzający i zregenerować zniszczone tkanki. 

Zapalenie może być zlokalizowane w konkretnym miejscu. Może też mieć charakter uogólniony. W ostrym przebiegu, stan zapalny trwa zazwyczaj kilka dni, po których obserwuje się całkowite wyzdrowienie. Jednak w przebiegu wielu chorób mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym. To dlatego, że nie mamy możliwości skutecznie usunąć czynnika, który powoduje niepożądaną reakcję.

Badanie OB i CRP

Zarówno jedno, jak i drugie badanie, dotyczy diagnostyki stanu zapalnego. Jednak podwyższenie tych wartości pojawia się w następstwie różnych procesów biochemicznych.

  • OB (Odczyn Biernackiego) to badanie, w którym mierzy się szybkość opadania krwinek czerwonych. Nie jest on swoistym wskaźnikiem. Czyli nawet prawidłowy wynik nie wyklucza choroby. Jednak OB jest często wykorzystywanym badaniem w diagnostyce i monitorowaniu zakażeń, chorób autoimmunologicznych i nowotworów.
  • CRP (białko C–reaktywne) jest białkiem tzw. ostrej fazy. Przy ostrych infekcjach jego stężenie może wzrosnąć nawet 1000-krotnie. Zazwyczaj, przy zakażaniach bakteryjnych, towarzyszy wyższy wzrost CRP w porównaniu do zakażenia wirusem. Jednak przy miejscowych stanach zapalnych,  łagodnych infekcjach i przede wszystkim przewlekłych stanach zapalnych, wynik ten może pozostać w normie.

Zapalenie - lepiej zbadać OB czy CRP?

Zapalenie – lepiej zbadać OB czy CRP?

Badania OB i CRP są wykorzystywane w diagnostyce stanu zapalnego. Należy mieć jednak na uwadze, że zmiany w oznaczeniu OB zachodzą dużo wolniej niż w przypadku CRP. Tyczy się to zarówno początkowego, jak i końcowego etapu procesu chorobowego. Na wynik OB (w przeciwieństwie do CRP) możne wpłynąć wiele czynników. Dlatego też CRP uznawany jest za lepszy wskaźnik w diagnostyce stanów zapalnych. Z drugiej jednak strony, OB jest prostym i mniej kosztownym badaniem. Dlatego też, w podejrzeniu stanu zapalnego lekarze nadal zlecają wykonanie tego badania.

Gdzie wykonać badania?

Przed badaniem nie trzeba być na czczo. Badanie OB oraz CRP możesz wykupić w naszym sklepie on-line. Badania wykonasz także w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to. Sprawdź też możliwość poboru krwi w domu.

Zapalenie - lepiej zbadać OB czy CRP?

 

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba ocen: 165

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb