Badanie

Jakie badania w programie Profilaktyka 40 Plus?

By 14 lipca 2021 24 listopada, 2021 No Comments

“Profilaktyka 40 Plus” to program, który pozwala na wykonanie podstawowych badań każdej osobie, która jest w wieku 40 i więcej lat. Jakie badania w programie Profilaktyka 40 Plus? Tutaj dowiesz się, które badania są uwzględnione w pakiecie przeznaczonym dla osób powyżej 40-go roku życia.

Dlaczego warto skorzystać z oferowanych badań?

Z powodu pandemii koronawirusa i związanymi z nimi obostrzeniami, coraz mniej osób zgłasza się do lekarza. Niestety, szereg chorób, szczególnie we wczesnym etapie rozwoju, przebiega bezobjawowo. Wykryte odpowiednio wcześnie, pozwalają na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. Tym bardziej, że np. choroby układu krążenia i nowotwory, są jedną z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Istotna jest zatem profilaktyka, ponieważ już podstawowe badania mogą wykryć, czy w organizmie toczy się proces chorobowy.

Jakie badania w programie Profilaktyka 40 Plus?

Jakie badania w programie “Profilaktyka 40 Plus”?

Po przystąpieniu do programu, pacjenci mają możliwość wykonania kilkunastu badań diagnostycznych. 

Badania laboratoryjne:

  •  Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  •  Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  •  Stężenie poziomu glukozy
  •  Ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe)
  •  Kreatynina
  •  Badanie ogólne moczu
  •  Kwas moczowy
  •  Krew utajona w kale
  •  PSA (badanie wyłącznie w pakiecie dla mężczyzn)

 

Pozostałe badania:

  • Pomiar ciśnienia tętniczego
  • Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
  • Ocena miarowości rytmu serca

Jakie informacje o swoim zdrowiu uzyskam na podstawie otrzymanych wyników badań laboratoryjnych?

Morfologia pozwala na wykrycie anemii, zaburzeń krzepliwość krwi, stanu zapalnego. Oznaczenie stężenia cholesterolu jest kluczowe dla prewencji chorób układu krążenia. Oznaczenie stężenia glukozy to podstawowe badania w rozpoznaniu cukrzycy. Badanie enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT, GGTP) wykorzystuje się w ocenie funkcji wątroby. Dzięki nim, można rozpoznać stany zapalne lub stłuszczenie (polekowe, poalkoholowe) tego organu. Czynność nerek jest oceniana na postawie wyniku kreatyniny. Z kolei stężenie kwasu moczowego umożliwia wczesne wykrycie m. in. dny moczanowej – choroby, która powoduje stany zapalne w obrębie powierzchni stawowych, a w efekcie ich nieodwracalne uszkodzenia. Badanie ogólne moczu to szereg oznaczeń, dzięki którym możemy zyskać informacje dotyczące funkcji nerek, stanów zapalnych oraz cukrzycy. Oznaczenie krwi utajonej w kale jest wykorzystywane do diagnostyki stanów zapalnych i nowotworów w obrębie przewodu pokarmowego. Z kolei badanie markeru PSA pozwala na wykrycie raka prostaty.

W jaki sposób przystąpić do programu?

Z programu “Profilaktyka 40 Plus” mogą skorzystać osoby, która mają 40 i więcej lat. Wyniki badań można odebrać albo za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta albo osobiście w punkcie pobrań, w którym były wykonywane badania. Co ważne, wkrótce badania w ramach programu będzie można wykonać w Śląskich Laboratoriach Analitycznych. Gdy tylko pojawi się taka możliwość, poinformujemy o tym w naszej stronie internetowej.


Więcej informacji o podstawowych badaniach znajdziesz w artykule “Jakie badania wykonać po 40 r.ż.?” i “7 badań, które warto wykonać profilaktycznie“.

 

Jakie badania w programie Profilaktyka 40 Plus?

 

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.3 / 5. Liczba ocen: 53

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb