Badanie

Jakie badania wykonać w chorobie Hashimoto?

By 7 kwietnia 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Niedoczynność tarczycy jest diagnozowana coraz częściej. Jak się okazuje, u wielu chorych jednocześnie rozwija się też autoimmunologiczne zapalenie tarczycy – Hashimoto. Objawy tej choroby są zazwyczaj niespecyficzne. Sprawdź jakie badania wykonać w chorobie Hashimoto? Dzięki rutynowej kontroli unikniesz powikłań, które mogłoby się rozwinąć w niedalekiej przyszłości.

Czy mam Hashimoto?

Aby pojawiła się choroba Hashimoto najczęściej musi dojść do wystąpienia dwóch czynników. Jeden z nich to predyspozycje genetyczne, czyli czynnik dziedziczny, który zwiększa ryzyko rozwoju danej choroby.  Na wystąpienie tego elementu nie mamy wpływu. Drugim czynnikiem są  zdarzenia tzw. środowiskowe: poważna choroba, infekcja, duży stres a nawet ciąża. Choroba Hashimoto często przebiega bezobjawowo. Dopiero nieprawidłowe wyniki rutynowych badań sugerują dalszą diagnostykę. Z kolei jeśli pojawią się objawy choroby, są to najczęściej:

  • wzrost masy ciała
  • nieskuteczne odchudzanie (mimo właściwej diety i aktywności fizycznej)
  • złe samopoczucie, zmęczenie
  • wypadanie włosów, sucha skóra
  • problemy ze snem
  • poronienia
  • uczucie zimna

Jakie badania wykonać w chorobie Hashimoto?

Na czym polega choroba Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała, które są skierowane przeciwko własnym komórkom. W przypadku Hashimoto niszczone są komórki tarczycy. Mimo, że Hashimoto dotyczy tarczycy, w rzeczywistości jest to choroba ogólnoustrojowa. Cały układ odpornościowy pracuje nieprawidłowo – zamiast produkować przeciwciała przeciwko patogenom to atakuje własne komórki. W początkowym etapie choroby dochodzi to utajonej niedoczynności tarczycy. Dopiero po pewnym czasie rozwija się jawna postać choroby. Następuje włóknienie tarczycy, a wraz z upływem czasu – gruczoł ten zaczyna zanikać. To waśnie z tego powodu tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Jakie badania laboratoryjne wykonać w chorobie Hashimoto?

Podstawowym badaniem jest oznaczenie TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Jego zadaniem, na zasadzie sprzężenia zwrotnego, jest pobudzanie tarczycy to produkcji hormonów T3 i T4. Jeśli tych hormonów jest zbyt mało – poziom TSH wzrasta. Wynik TSH powyżej zakresu referencyjnego sugeruje niedoczynność tarczycy. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że Hashiomoto może zacząć się rozwijać jeszcze przy prawidłowych wartościach TSH). Następne badanie to sprawdzenie ilości T3 i T4. Przy czym w diagnostyce zaleca się wykonanie badań fT3 i fT4, czyli oznaczenie hormonów w postaci niezwiązanej z białkami  (to postać biologicznie aktywna).

Oznaczenie przeciwciał

Kolejnym krokiem jest wykonanie badania anty-TPO i anty-TG. Badania te są wskaźnikiem stanu zapalnego. Anty-TPO to przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (to enzym, bez którego nie byłaby możliwa prawidłowa pracy tarczycy). Podwyższony wynik występuje o 80% chorych na Hashimoto. Drugie badanie, anty-TG ma nico mniejsze znaczenie w rozpoznaniu autoimmunologicznego zapalna tarczycy. Jednak warto zwrócić uwagę na podwyższony wynik i po konsultacji z lekarzem rozszerzyć diagnostykę.

Gdzie wykonać potrzebne badania?

Wszystkie badania niezbędne w diagnostyce choroby Hashimoto wykonasz w najbliższym punkcie pobrań.  Zestaw badań tarczycowych możesz wykupić bezpośrednio w punkcie lub poprzez e-sklep. Możesz też skorzystać z możliwości pobrania krwi we własnym domu. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które nie chcą tracić czasu na dojazd i stanie w kolejkach. Dowiedz się więcej o pobraniu krwi w domu i przekonaj się jak szybko i sprawnie może przebiegać pobranie krwi. Badania można wykonać także w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to.

Jakie badania wykonać w chorobie Hashimoto?

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.2 / 5. Liczba ocen: 67

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź w e-sklepie:

Tyreotropowy hormon (Tyreotropina) 3-cia generacja - TSH - 26,50 zł

Trijodotyronina wolna - FT3 - 26,50 zł

Tyroksyna wolna - FT4 - 26,50 zł