0
Badanie

Wykonaj oznaczenie grupy krwi – to ważne

By 13 marca 2018 18 lipca, 2019 No Comments

Wykonaj oznaczenie grupy krwi – to ważne

Wykonaj oznaczenie grupy krwi – to ważne, ponieważ w organizmie dorosłego człowieka krąży około 5 litrów krwi. Każdemu z nas może przydarzyć się sytuacja nagłej utraty części krwi lub konieczność poddania się zabiegowi wymagającemu zabezpieczenia w krew. Oznacza to, że  każdy z nas może kiedyś potrzebować transfuzji krwi. Bezpieczne przetoczenie musi być poprzedzone bardzo ważnym badaniem, jakim jest oznaczenie grupy krwi. Tak więc każdy z nas, bez względu na wiek, płeć czy stopień ryzyka zawodowego powinien dla własnego bezpieczeństwa znać swoją grupę krwi. Oznaczenie grupy krwi ma również ogromne znaczenie w opiece nad kobietą ciężarną, dla bezpiecznego prowadzenia ciąży.

Wykonane wcześniej i prawidłowo udokumentowane oznaczenie grupy krwi skraca czas oczekiwania na transfuzję, a w nagłych wypadkach, gdy o przeżyciu decydują minuty, może uratować życie. Ważne jest by Pacjent posiadał potwierdzony wynik grupy krwi lub kartę identyfikacyjną grupy krwi, ponieważ tylko na podstawie takich dokumentów lekarz może zamówić krew do przetoczenia. Warto więc wcześniej zabezpieczyć się w kartę identyfikacyjną grupy krwi, która jest trwałym dokumentem w formacie dowodu osobistego, wiarygodnie poświadczającym grupę krwi, bez konieczności wielokrotnego powtarzania oznaczeń. Może to w sposób znaczący przyspieszyć znalezienie zgodnej krwi do przetoczenia zwłaszcza w sytuacjach ekstremalnych, gdy z powodu komplikacji, szybkie dobranie krwi do transfuzji jest utrudnione.

Wykonaj oznaczenie grupy krwi – to ważne

Oznaczenie grupy krwi – badanie istotne u kobiet w ciąży

Pełne badanie grupy krwi obejmuje oznaczenie układu ABO (grupa krwi O, A, B, AB) i RhD (RhD+ dodatni, RhD- ujemny) oraz przeglądowe badanie przeciwciał, którego wykonanie jest szczególnie istotne u kobiet w ciąży. Badanie to powinna bezwzględnie wykonać każda przyszła mama, niezależnie od tego, jaką ma grupę krwi. W trakcie każdej ciąży lekarz ginekolog powinien kierować na badanie przeciwciał kobiety RhD dodatnie dwukrotnie, a kobiety RhD ujemne trzykrotnie. Powtarzanie tego badania w czasie ciąży pozwala na wcześniejsze wykrycie zagrożenia konfliktem serologicznym matczyno płodowym i podjęcie efektywnego leczenia krwią dziecka jeszcze w łonie matki lub bezpieczne rozwiązanie ciąży odpowiednio wcześniej.

Oznaczenie grupy krwi można wykonać w każdej pracowni serologii transfuzjologicznej i nie wymaga ono specjalnych przygotowań. Badanie wykonuje się z dwóch próbek krwi pobranych w różnym czasie. Grupa krwi pozostaje niezmienna przez całe życie, jednak badanie do celów trwałej ewidencji zaleca się wykonywać dopiero po ukończeniu 2 roku życia. Jedynym wyjątkiem, gdy u człowieka „zmienia się” grupa krwi, jest przeszczep komórek macierzystych szpiku, będący zabiegiem ratującym życie w niektórych chorobach krwi.

Pamiętaj, krew jest lekiem, który może uratować także Twoje życie, a Ty możesz również zostać krwiodawcą
i uratować życie innego człowieka dzieląc się cząstką Twojej krwi.

 

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Wykonaj oznaczenie grupy krwi – to ważne !!!

Aby wykonać oznaczenie grupy krwi zapraszamy do najbliższego
punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.8 / 5. Liczba ocen: 16

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb