0
Badanie

Magnez – badanie stężenia we krwi

By 15 marca 2018 18 lipca, 2019 No Comments

Magnez – badanie stężenia we krwi

Magnez – badanie stężenia we krwi. W organizmie ludzkim magnez (Mg) jest drugim pod względem ilości kationem wewnątrzkomórkowym. 90% całkowitego magnezu znajduje się w mięśniach i kościach, natomiast Mg występujący poza komórkami stanowi jedynie 1% i znajduje się głównie w surowicy. Większość tego pierwiastka obecna w surowicy (około 55%) znajduje się w stanie wolnym, pozostałe związane jest z albuminą.

Rola fizjologiczna magnezu

Magnez jest z pewnością niezbędnym katalizatorem dla ponad 300 reakcji enzymatycznych w organizmie człowieka, w związku z tym utrzymuje równowagę elektrolitową płynów ustrojowych, warunkuje prawidłową aktywność komórek nerwowych. Bierze udział w procesach przemiany białek, lipidów i węglowodanów oraz jest niezbędny do zachowania odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Pierwiastek ten uczestniczy w procesach skurczu mięśnia sercowego oraz wpływa na przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Chroni mięsień sercowy przed niedotlenieniem, reguluje ciśnienie tętnicze, a poprzez obniżenie poziomu cholesterolu zapobiega miażdżycy. Mg bierze udział w przebiegu reakcji immunologicznych, łagodząc przebieg zapaleń i infekcji. W układzie nerwowym podwyższa próg pobudliwości nerwowej, działając przeciwnie do jonów wapnia, co skutkuje działaniem uspokajającym i zwiększeniem wydajności pracy mózgu. Rola magnezu jest niezwykle istotna w gospodarce wapniowej i regulacji aktywności parathormonu, co oznacza, że odpowiedni poziom Mg ma istotne znaczenie w zachowaniu właściwej mineralizacji kości.

Magnez w surowicy

Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi osoby dorosłej powinno się mieścić w granicach od 1,3-2,7 mg/dL.

 

Wysoki poziom magnezu w organizmie – hipermagnezemia – zdarza się stosunkowo rzadko. Szczególnie niebezpieczna może być nadmierna podaż magnezu u osób z zaburzeniami funkcji nerek, ponieważ odgrywają one główną rolę w usuwaniu pierwiastka z organizmu. Wysokie stężenie magnezu w surowicy (powyżej 4 mg/dL) może skutkować zanikiem odruchu ścięgnistego, wzrostem częstości akcji serca, hipokalcemią i zmniejszeniem napięcia mięśni. Wyższe poziomy Mg są niebezpieczne ze względu na porażenie przewodnictwa w mięśniu sercowym oraz mięśni oddechowych.

Niedobór magnezu (poniżej 1 mg/dL) zdarza się znacznie częściej i może objawiać się przede wszystkim osłabieniem i zmęczeniem oraz trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem. Charakterystyczne objawy hipomagnezemii to drganie powiek, skurcze i sztywność mięśni, duża podatność na stres i nieregularne bicie serca.

Magnez – badanie stężenia we krwi

W przypadku niewystarczającej podaży magnezu w celu utrzymania prawidłowego stężenia pierwiastka w surowicy może on być „wyciągany” z kości lub mięśni. Oznacza to, że odpowiedni poziom tego pierwiastka w surowicy nie wyklucza niedoborów magnezu w organizmie.

Hipomagnezemia spowodowana jest nieprawidłową dietą, spożywaniem dużych ilości kawy, mocnej herbaty i alkoholu, które utrudniają przyswajanie Mg.  Dodatkowo intensywny tryb życia, stres i wysiłek umysłowy oraz fizyczny powoduje zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka mogą być spowodowane zwiększoną ilością wapnia w diecie (konkurują o przyswajanie w jelitach).

Magnez – badanie stężenia we krwi – wskazania

Wskazaniami do oznaczenia magnezu we krwi są między innymi:

  • zaburzenia rytmu serca i ciśnienia krwi
  • niewydolność nerek
  • zaburzenia mięśniowo-nerwowe, skurcze mięśni, tężyczka
  • stosowanie leków nefrotoksycznych i diuretyków
  • alkoholizm
  • zespół upośledzonego wchłaniania.

Bibliografia:

1. Medycyna Rodzinna 2/2002, s. 84-88, Andrzej Papierkowski :Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część II. Diagnostyka i terapia”
2. Andrzej Papierkowski „Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część I. Przyczyny i objawy zaburzeń gospodarki magnezowej”
3. „Importance of magnesium in clinical practice. part II. diagnosis and therapy of magnesium disorders”.
Klinika Gastroenterologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Lublinie, prof. dr hab. Andrzej Papierkowski

4. „Magnesium deficiency and increased inflammation: current perspectives” Forrest H Nielsen
5. „Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis”
James J DiNicolantonio, James H O’Keefe, and William Wilson

6. „Biodostępność magnezu i jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu” Mateusz Gortat
7. „Diagnostyka laboratoryjna” Birgid Neumeister, Elsevier Health Sciences

 

 Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie stężenia magnezu we krwi
zapraszamy do najbliższego punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba ocen: 16

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb