fbpx
Badanie

Magnez – badanie stężenia we krwi

By 15 marca 2018 Lipiec 18th, 2019 No Comments

Magnez – badanie stężenia we krwi

Magnez – badanie stężenia we krwi. W organizmie ludzkim magnez (Mg) jest drugim pod względem ilości kationem wewnątrzkomórkowym. 90% całkowitego magnezu znajduje się w mięśniach i kościach, natomiast Mg występujący poza komórkami stanowi jedynie 1% i znajduje się głównie w surowicy. Większość tego pierwiastka obecna w surowicy (około 55%) znajduje się w stanie wolnym, pozostałe związane jest z albuminą.

Rola fizjologiczna magnezu

Magnez jest z pewnością niezbędnym katalizatorem dla ponad 300 reakcji enzymatycznych w organizmie człowieka, w związku z tym utrzymuje równowagę elektrolitową płynów ustrojowych, warunkuje prawidłową aktywność komórek nerwowych. Bierze udział w procesach przemiany białek, lipidów i węglowodanów oraz jest niezbędny do zachowania odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Pierwiastek ten uczestniczy w procesach skurczu mięśnia sercowego oraz wpływa na przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Chroni mięsień sercowy przed niedotlenieniem, reguluje ciśnienie tętnicze, a poprzez obniżenie poziomu cholesterolu zapobiega miażdżycy. Mg bierze udział w przebiegu reakcji immunologicznych, łagodząc przebieg zapaleń i infekcji. W układzie nerwowym podwyższa próg pobudliwości nerwowej, działając przeciwnie do jonów wapnia, co skutkuje działaniem uspokajającym i zwiększeniem wydajności pracy mózgu. Rola magnezu jest niezwykle istotna w gospodarce wapniowej i regulacji aktywności parathormonu, co oznacza, że odpowiedni poziom Mg ma istotne znaczenie w zachowaniu właściwej mineralizacji kości.

Magnez w surowicy

Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi osoby dorosłej powinno się mieścić w granicach od 1,3-2,7 mg/dL.

 

Wysoki poziom magnezu w organizmie – hipermagnezemia – zdarza się stosunkowo rzadko. Szczególnie niebezpieczna może być nadmierna podaż magnezu u osób z zaburzeniami funkcji nerek, ponieważ odgrywają one główną rolę w usuwaniu pierwiastka z organizmu. Wysokie stężenie magnezu w surowicy (powyżej 4 mg/dL) może skutkować zanikiem odruchu ścięgnistego, wzrostem częstości akcji serca, hipokalcemią i zmniejszeniem napięcia mięśni. Wyższe poziomy Mg są niebezpieczne ze względu na porażenie przewodnictwa w mięśniu sercowym oraz mięśni oddechowych.

Niedobór magnezu (poniżej 1 mg/dL) zdarza się znacznie częściej i może objawiać się przede wszystkim osłabieniem i zmęczeniem oraz trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem. Charakterystyczne objawy hipomagnezemii to drganie powiek, skurcze i sztywność mięśni, duża podatność na stres i nieregularne bicie serca.

Magnez – badanie stężenia we krwi

W przypadku niewystarczającej podaży magnezu w celu utrzymania prawidłowego stężenia pierwiastka w surowicy może on być „wyciągany” z kości lub mięśni. Oznacza to, że odpowiedni poziom tego pierwiastka w surowicy nie wyklucza niedoborów magnezu w organizmie.

Hipomagnezemia spowodowana jest nieprawidłową dietą, spożywaniem dużych ilości kawy, mocnej herbaty i alkoholu, które utrudniają przyswajanie Mg.  Dodatkowo intensywny tryb życia, stres i wysiłek umysłowy oraz fizyczny powoduje zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka mogą być spowodowane zwiększoną ilością wapnia w diecie (konkurują o przyswajanie w jelitach).

Magnez – badanie stężenia we krwi – wskazania

Wskazaniami do oznaczenia magnezu we krwi są między innymi:

  • zaburzenia rytmu serca i ciśnienia krwi
  • niewydolność nerek
  • zaburzenia mięśniowo-nerwowe, skurcze mięśni, tężyczka
  • stosowanie leków nefrotoksycznych i diuretyków
  • alkoholizm
  • zespół upośledzonego wchłaniania.

Bibliografia:

1. Medycyna Rodzinna 2/2002, s. 84-88, Andrzej Papierkowski :Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część II. Diagnostyka i terapia”
2. Andrzej Papierkowski „Znaczenie magnezu w praktyce lekarskiej. Część I. Przyczyny i objawy zaburzeń gospodarki magnezowej”
3. „Importance of magnesium in clinical practice. part II. diagnosis and therapy of magnesium disorders”.
Klinika Gastroenterologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Lublinie, prof. dr hab. Andrzej Papierkowski

4. „Magnesium deficiency and increased inflammation: current perspectives” Forrest H Nielsen
5. „Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis”
James J DiNicolantonio, James H O’Keefe, and William Wilson

6. „Biodostępność magnezu i jego rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu” Mateusz Gortat
7. „Diagnostyka laboratoryjna” Birgid Neumeister, Elsevier Health Sciences

 

 Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie stężenia magnezu we krwi
zapraszamy do najbliższego punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie