0
Badanie

Badanie homocysteiny

By 10 grudnia 2014 10 września, 2019 No Comments

Badanie homocysteiny

Nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca czy miażdżycę zaliczamy do chorób cywilizacyjnych, z którymi zmaga się XXI wiek. Dużo czasu poświęca się badaniom dotyczącym zarówno profilaktyki, jak i diagnostyki oraz leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

W diagnostyce laboratoryjnej, jednym z parametrów pozwalających na ocenę ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (choroba wieńcowa, ostry zespół wieńcowy, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic obwodowych, zakrzepica żylna) jest oznaczanie stężenia homocysteiny. Homocysteina jest aminokwasem, powstającym w organizmie człowieka z innego aminokwasu – metioniny, pochodzącej od spożywanego przez nas białka. Niedobór witaminy B12 oraz kwasu foliowego prowadzić może do wzrostu stężenia homocysteiny.

Badanie homocysteiny – wskazania do oznaczenia jej stężenia w organizmie

Wskazaniami do oznaczania tego aminokwasu poza wspomnianym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia są: niedobór witaminy B12 (w zespołach złego wchłaniania, przy diecie wegetariańskiej czy u osób w podeszłym wieku), przewlekły alkoholizm czy homocystynuria (choroba uwarunkowana genetycznie).
Podwyższone wartości homocysteiny we krwi to hiperhomocysteinemia.
Związana ona być może z:

  • uwarunkowaną genetycznie hiperhomocysteinemią
  • nabytą hiperhomocysteinemią związana z prowadzonym stylem życia (nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej)
  • niedoborem witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego
  • niedoczynnością tarczycy
  • homocystynurią

Badanie homocysteiny

Liczne badania naukowe wskazują na rolę homocysteiny jako niezależnego czynnika ryzyka rozwoju nie tylko chorób sercowo-naczyniowych, ale także chorób neurodegeneracyjnych, wad rozwojowych płodu oraz nowotworów. Z pewnością można stwierdzić, że homocysteina jest jednym ze wskaźników stanu zdrowia, który powinien zajmować istotne miejsce w diagnostyce laboratoryjnej.

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie homocysteiny zapraszamy do najbliższego
punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.6 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb