0
Badanie

Badanie TORCH profil

By 8 stycznia 2018 19 lipca, 2019 No Comments

Badanie TORCH profil

Badanie TORCH profil 10 IgG, to narzędzie do oceny statusu immunologicznego kobiet planujących ciążę.
Oznaczamy w nim jakościowo przeciwciała IgG przeciwko 10 różnym antygenom TO.R.C.H

Skład profilu TO.R.C.H:

– Toxoplasma gondii p/c IgG
Rubella virus p/c IgG
– Cytomegalia CMV p/c IgG
– Herpes Simplex Virus HSV (typ 1 i 2) p/c IgG
– Varicella Zoster Virus VZV p/c IgG
– Parwowirus B19 p/c IgG
– Chlamydia trachomatis p/c IgG
– Treponema pallidum p/c IgG
– Bordetella pertussis p/c IgG

Skutki zakażenia drobnoustrojem z grupy TORCH u płodu mogą prowadzić do ciężkich wad rozwojowych, a nawet do utraty ciąży.

Badanie TORCH profil – szczegółowy opis badań wchodzących w skład profilu

Pierwotniak toxoplasma gondii jest przyczyną choroby pasożytniczej ludzi i zwierząt – TOXOPLAZMOZA:
60-80% kobiet w wieku rozrodczym nie jest odporna na zakażenie, które przebiega często bezobjawowo lub jedyne objawy są bardzo niespecyficzne – gorączka, powiększone węzły chłonne. Najpoważniejsze uszkodzenie płodu ma miejsce, gdy do zakażenia doszło we wczesnym okresie ciąży. Drogami zakażenia jest surowe lub niedogotowane mięso, nieumyte owoce lub warzywa, kontakt z odchodami kota.

Wirus różyczki (Rubella) wywołuje chorobę zakaźną – RÓŻYCZKA:
Transmisja następuje droga kropelkową, objawy: bóle głowy, obrzęk węzłów chłonnych, wysypka. Należy pamiętać o diagnostyce różnicowej z odrą, parwowirusem B19, szkarlatyną. Zakażenie w I trymestrze ciąży daje duże ryzyko (90 %) wad płodu, w II trymestrze ryzyko sięga 30%,  w III trymestrze jest znikome. Z danych Europejskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób wynika, że aż 92% przypadków zachorowań na różyczkę przypada na Polskę.

Cytomegalowirus wywołuje chorobę zakaźną – CYTOMEGALIA:
Występuje powszechnie w populacji ludzkiej, u osób immunokompetentnych bezobjawowo. Po infekcji pierwotnej wirus przechodzi w stan nieaktywny i w przyszłości może dojść do jego reaktywacji. Zakażenie następuje drogą kontaktową: przez ślinę, krew, łzy, nasienie, mocz. Pierwotna infekcja w ciąży może być przyczyną: małogłowia, powiększenia wątroby, śledziony, zapalenia siatkówki, upośledzenia umysłowego (przyczyna niegenetyczna), niedziedziczonej głuchoty.

Wirus Herpes Simplex typu 1 (HSV-1) – opryszczka wargowa
Wirus Herpes Simplex typu 2 (HSV-2) – opryszczka genitalna
Zakażenie pierwotne powoduje namnażanie wirusa w organizmie i dochodzi do jego przetrwania. Wirus może być przyczyną zmian rozsianych uogólnionych, zakażenia centralnego układu nerwowego, zakażenia skóry, oczu.

Parwowirus B19
Ryzyko zakażenia przezłożyskowego wynosi między 30 a 50%, ryzyko poronienia przy zakażeniu w I trymestrze wynosi 10%. Zakażenie to jest najczęstszą przyczyną uogólnionego, nieimmunologicznego obrzęku płodu, niewydolności serca, zapalenia mięśnia sercowego, ciężkiej niedokrwistości, zapalenia mózgu.

Chlamydia trachomatis
Najczęstsza choroba bakteryjna przenoszona drogą płciową, powoduje infekcje dróg moczowo-płciowych, nieleczona infekcja może być przyczyną niepłodności. Zakażenie okołoporodowe może być przyczyną zapalenia spojówek u noworodków (50%), atopowego zapalenia płuc (15%).

Badanie TORCH profil

Bordetella pertussis (krztusiec)
Atakuje i niszczy komórki nabłonkowe dróg oddechowych. Młodzież i osoby dorosłe, z uwagi na nietypowy przebieg choroby, odgrywają główną rolę w transmisji zakażeń Bordetella pertussis na noworodki i niemowlęta. Ciężki przebieg choroby i największe ryzyko powikłań u niemowląt < 6 miesiąca życia.

Treponema pallidum
Jest to drobnoustrój chorobotwórczy powodujący przewlekłą chorobę zakaźną zwaną kiłą. Zakażenie może być przeniesione od matki do dziecka podczas ciąży, jak również porodu. Kiła jest czynnikiem ryzyka poronienia i martwych urodzeń.

Varicella Zoster Virus (VZV) czynnik sprawczy ospy wietrznej
Ospa wietrzna prowadzi do poważnych schorzeń podczas ciąży z ciężkimi powikłaniami u niemowląt. Zakażenie VZV od matki podczas porodu może stanowić zagrożenie życia dla noworodka. Jeżeli zakażenie VZV u matki nastąpi między 1 a 4 tygodniem przed porodem – 50% urodzi się z ospa noworodkową.
Zaleca się szczepienie wszystkich kobiet planujących ciążę, które nie chorowały w dzieciństwie na ospę wietrzną.

Badanie TORCH profil – interpretacja wyniku badania

Interpretacja wyniku przed planowaną ciążą:

Wyniki UJEMNE IgG: kobieta nie jest odporna i może ulec pierwotnemu zakażeniu – należy wówczas rozważyć szczepienia ochronne (różyczka, VZV, krztusiec), pomyśleć o zebraniu informacji na jakie objawy kliniczne ciężarna powinna zwrócić uwagę i jakich sytuacji powinna unikać.

Wyniki DODATNIE IgG: obecne we krwi kobiety przeciwciała chronią ją przed groźnym dla płodu pierwotnym zakażeniem, jednakże wskazane jest wykluczenie niedawnego zakażenia, które mogło mieć miejsce w ciągu ostatnich 3-6 miesięcy. Wskazane jest wówczas wykonanie ilościowego oznaczenia przeciwciał (test ELISA).

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać TORCH profil 10 IgG zapraszamy do najbliższego
punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb