BadanieDietetyka

Jak dietą obniżyć kwas moczowy?

By 9 października 2020 13 grudnia, 2023 No Comments

Dna (nazywana też skazą moczanową lub podagrą) jest to rodzaj zapalenia stawów, którego przyczyną jest zbyt duże stężenie kwasu moczowego we krwi. Z kolei wysokie stężenie kwasu moczowego jest efektem zaburzeń przemiany materii, a dokładnie zaburzeniami rozpadu puryn. Jeśli u Ciebie zdiagnozowano tę chorobę – sprawdź w jaki sposób, oprócz przyjmowania leków, możesz wspomóc swój proces leczenia. Tutaj dowiesz się, jak dietą obniżyć kwas moczowy.

Dieta, styl życia a stężenie kwasu moczowego

Dna moczanowa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Ma ona związek m.in. z nieprawidłową dietą – spożywaniem mięsa, dużej ilości potraw tłustych i bogatych w białko. Na rozwój choroby ma wpływ również kofeina i alkohol.

Co ciekawe, dna moczanowa należy do najwcześniej opisanych w literaturze chorób. Z kolei kolchicyna (wykorzystywana w leczeniu dny) jest to jeden z najstarszych leków – mówi dietetyk, Klaudia Parcz

Dna bardzo rzadko występuje u młodych osób. Jednak wyniesione z domu złe nawyki żywieniowe mają znaczący wpływ na stan zdrowia w dorosłym życiu. Dlatego też, aby nie dopuścić do rozwoju choroby warto stosować profilaktykę żywieniową od najmłodszych lat.

Jak dietą obniżyć kwas moczowy?

Jak dietą obniżyć kwas moczowy?

Główne zasady diety to:

  • ograniczenie pokarmów bogatych w związki purynowe (wątroba, nerki i inne)
  • regularne spożywanie posiłków (3-4x dziennie)
  • ostatni posiłek należy spożyć 3-4 godziny przed snem (ponieważ w nocy zwiększa się ilość kwasu moczowego zatrzymanego w organizmie)
  • wypijanie ok. 3 litrów płynów dziennie (najlepiej wody).

Aby dietą obniżyć kwas moczowy należy unikać wywarów z kości i mięsa oraz wędlin. Jak najrzadziej spożywaj tłuste sery, rośliny strączkowe (fasola, soczewica) oraz rabarbar. Czarną herbatę, kawę, kakao zastąp herbatą owocową i wodą. Z kolei zwróć uwagę na spożywanie większej ilości świeżych warzyw i owoców, nabiału (półtłustego lub chudego). Jeśli do diety włączasz mięso i ryby – koniecznie wybieraj te o małej zawartości tłuszczu.

Co  możesz jeszcze zrobić, aby obniżyć kwas moczowy

Do czynników sprzyjających nasileniu choroby należy bardzo intensywny wysiłek fizyczny, stres psychiczny, wychłodzenie organizmu oraz gwałtowne odchudzanie się i alkohol. Dlatego jeśli chcesz stracić nadmierne kilogramy, odchudzanie powinno przebiegać stopniowo (nie więcej niż 0,5kg/tydzień). O ile nadmierny wysiłek może zaszkodzić – nie oznacza to, że ze sportu należy rezygnować całkowicie. Po prostu zamiast biegu na 10 km wybierz długi spacer lub spokojną jazdę na rowerze.

Leczenie dny moczanowej to proces, który trwa całe życie. Z kolei jego skuteczność zależy od przestrzegania wielu zaleceń dotyczących stylu życia, diety oraz przyjmowania leków, jeśli są przepisane. Kiedy leczenie rozpocznie się odpowiednio wcześnie, to większość objawów choroby może zupełnie ustąpić – podkreśla dietetyk, Klaudia Parcz

<style=”text-align: center;”>Jak dietą obniżyć kwas moczowy?

Jak dietą obniżyć kwas moczowy i sprawdzić efekty?

Jeśli stosujesz się do zaleceń wydanych przez lekarza i dietetyka, zapewne jesteś ciekawa(-y) czy podjęty wysiłek przynosi konkretne rezultaty – w tym przypadku obniżenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Warto od czasu do czasu skontrolować ten parametr. Takie badanie możesz wykonać w najbliższym punkcie pobrań lub poprzez e-sklep zamawiając usługę poboru krwi w domu. Dzięki możliwości poboru krwi w domu zaoszczędzisz czas na dojazd i stanie w kolejkach. Wyniki on-line będziesz mogła/mógł odebrać najpewniej już tego samego dnia. Badania możesz wykonać także w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to  

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.7 / 5. Liczba ocen: 2012

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.