0
BadanieDietetyka

Jak skutecznie zadbać o zdrowie?

By 26 stycznia 2021 13 grudnia, 2023 No Comments

Każdy moment jest dobry na wdrożenie zdrowych zmian w swoim życiu. Nie zwlekaj “do poniedziałku” i nie czekaj na nowy miesiąc. Na początku warto skupić się na najważniejszych elementach. Jak skutecznie zadbać o zdrowie?
Poznaj pięć kroków, które będziesz w stanie wdrożyć w życie już teraz.

Podstawy zdrowej diety

Rozpoczęcie diety jest chyba jednym z najpopularniejszych i jednocześnie jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, aby wywrócić dotychczasowy jadłospis do góry nogami. Zamiast tego, lepiej skupić się na stopniowym wprowadzaniu zdrowych nawyków. Co prawda, efekty nie będą widoczne natychmiast, ale za to będą trwalsze. Przeanalizuj swój jadłospis. Zwróć uwagę na:

  1. Ilość wypijanej wody (optymalnie ok. 1,5-2 l)
  2. Przerwy między posiłkami (najlepiej co 3-4 godziny)
  3. Słodycze i słodzone napoje gazowane (ogranicz do minimum)
  4. Warzywa i owoce (powinny znaleźć się w każdym posiłku)

Jak skutecznie zadbać o zdrowie?

Sport  – ważny element dla zachowania zdrowia

Tak samo jak z dietą, nie rób wielkich rewolucji. Jeśli postanowisz, że będziesz ćwiczyć przez godzinę aż 6 dni w tygodniu, z dużym prawdopodobieństwem po krótkim czasie wydarzy się coś, co pokrzyżuje Twoje plany. Niewątpliwe ćwiczenia przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Pamiętaj jednak, że lepiej wykonać 15 min. ćwiczeń, niż nie zrobić 60 min. Aktywność fizyczną planuj adekwatnie do czasu, jaki możesz na nie przeznaczyć i stanu zdrowia. Jeśli masz taką możliwość  i pogoda jest sprzyjająca – ćwicz na świeżym powietrzu.

Badania laboratoryjne

Profilaktyka jest najlepszą metodą uniknięcia wielu chorób. Dzięki podstawowym badaniom laboratoryjnym, dowiesz się czy nie rozwija się u Ciebie np. anemia, cukrzyca bądź miażdżyca. Wiele chorób może, szczególnie w początkowym stadium, przebiegać bezobjawowo. Dlatego warto przynajmniej raz w roku wykonać badania z pakietu ogólnego, zawierającego najpopularniejsze oznaczenia laboratoryjne. Pakiet ogólny zawiera najważniejsze parametry, które zweryfikują aktualny stan Twojego organizmu i jego ważnych narządów. Wyniki badań wchodzące w skład tego pakietu dadzą Ci podstawowe informacje, które w wariancie MAX będziesz mógł skonsultować telefonicznie z diagnostą laboratoryjnym. Takie badania wykonasz w Śląskich Laboratoriach Analitycznych oraz w sieci badaj.to.

Sen i odpoczynek

Sen to integralna część doby. Jego właściwa ilość pozwala zadbać o dobre samopoczucie oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu procesów w organizmie. Jak dzięki odpowiedniej ilości i jakości snu skutecznie zadbać o zdrowie? Zaleca się, aby spać ok. 7 godzin dziennie. Nawet jeśli nie możesz przeznaczyć na sen tyle czasu, zadbaj chociaż o właściwe warunki snu. Ważne, aby pomieszczenie było właściwie wentylowane. Istotna jest też temperatura (ok. 21°C) i zaciemnione pomieszczenie.

Planowanie dnia

Co planowanie ma wspólnego ze skutecznym dbaniem o zdrowie? Otóż dzięki zaplanowaniu aktywności w każdym dniu, łatwiej budować zdrowe nawyki, które po pewnym czasie staną się naturalnymi odruchami. Zaplanuj posiłki i aktywność fizyczną w najbliższym miesiącu. Przejrzyj kalendarz i wybierz najdogodniejszy termin, aby przyjść co najbliższego punktu pobrań i wykonaj zalecane badania laboratoryjne. Ponadto, dzięki planowaniu, zadbasz o swoje zdrowie psychiczne. Dlaczego? Otóż unikniesz niepotrzebnych stresów z związanych z kończącymi się terminami i zapomnianymi wydarzeniami.

 

Jak skutecznie zadbać o zdrowie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.2 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb