0
BadanieDietetyka

Jaka jest norma witaminy D3?

By 26 stycznia 2021 5 sierpnia, 2021 No Comments

Jaka jest norma witaminy D3? Jest to jedno z częściej zadawanych pytań przez pacjentów. Aby na nie odpowiedzieć, dobrze jest na początku zrozumieć, czego dokładnie dotyczy otrzymany wynik. Tutaj dowiesz się, jakie są wartości referencyjne oraz o czym świadczy wynik powyżej i poniżej normy.

Dlaczego odpowiednie stężenie witaminy D3 jest tak ważne dla zdrowia?

Witamina D3 ma wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu wapnia i fosforanów w organizmie. Ma taką możliwość, ponieważ zwiększa ich absorpcję w przewodzie pokarmowym oraz zwiększa zwrotne wchłanianie z kanalików nerkowych. Witamina ta spełnia także mnóstwo funkcji regulacyjnych. Oznacza to, że wpływa na czynności wewnątrzwydzielnicze komórek trzustki, nadnerczy, tarczycy i przysadki. Reguluje funkcjonowanie układu immunologicznego i krwiotwórczego. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Jaka jest norma witaminy D3?

Nadmiar i niedobór witaminy D3

W rutynowej diagnostyce laboratoryjnej, w celu określenia zasobów witaminy D3 w organizmie oznacza się jej nieaktywny metabolit 25(OH)D. Niskie stężenie kalcydiolu (czyli 25(OH)D) może świadczyć o tym, że synteza witaminy D pod wpływem promieniowania słonecznego oraz ilości przyjmowane w diecie i z suplementacją są niewystarczające w stosunku do potrzeb organizmu. Zdarza się również, że wchłanianie tej witaminy w jelitach jest zaburzone. Możliwe jest również, że wątroba nie metabolizuje efektywnie witaminy D, a co za tym idzie, nie uwalnia do krwi wystarczających ilości kalcydiolu. Należy zwrócić uwagę na przyjmowane leki. Głównie fenytoina stosowana w napadzie drgawek może upośledzać ten proces. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że niedobór witaminy D sprzyja pojawianiu się wielu nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Czasami obserwuje się zbyt wysokie stężenie kalcydiolu. Jak to możliwe? Najczęstszą przyczyną jest przekroczenie zalecanej dawki poprzez przyjmowanie zbyt dużych ilości suplementów witaminy D3.

Jaka jest norma witaminy D3?

Z powodu różnic metodycznych przy oznaczaniu witaminy D, jak dotąd nie wyznaczono ogólnie obowiązującego zakresu referencyjnego. W Polsce przyjmuje się, że właściwe stężenie dla dorosłych wynosi ponad 30 ng/mL. W naszym laboratorium wartości referencyjne wyglądają następująco:

Niedobór <20 ng/mL

Niewystarczający 20-29,9 ng/mL

Wystarczający 30-100 ng/mL

Górna granica bezpieczeństwa >100 ng/mL

Należy pamiętać, że określając właściwy poziom witaminy D3, oprócz wyników badań laboratoryjnych, należy wziąć pod uwagę ocenę zachowania równowagi mineralnej organizmu. Należy zwrócić uwagę również na cel leczenia, jak np. zapobieganie krzywicy, osteoporozy i osteomalacji.

Jaka jest norma witaminy D3?

Oznaczenie witaminy D3 w laboratorium

Aby oznaczyć stężenie witaminy D3 należy wykonać badanie Witamina D3 – kalcydiol, 25-OH D. Badanie można wykonać niezależenie od pory dnia. Nie trzeba być również na czczo. Zaleca się jednak wykonanie badania ok. 3 miesiące po wdrożeniu suplementacji witaminą D3. Jeśli potrzebujesz rozszerzonej diagnostyki, warto skorzystać z Pakietu D3. Badania wykonasz w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to. Sprawdź też możliwość poboru krwi w domu.

 

Norma witaminy d

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.2 / 5. Liczba ocen: 54

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb