Schorzenia tarczycy są wykrywane coraz częściej. Przyjmuje się, że obecnie jeden na pięciu Polaków ma problemy z nieprawidłową pracą tarczycy. Większość z nich może nie być świadoma swojej choroby. Zaburzone funkcjonowanie tarczycy pogarsza stan zdrowia i powoduje obniżenie jakości życia. Ze względu na nieswoiste dolegliwości, objawy często bagatelizuje się latami. Tutaj dowiesz się, jakie badania na tarczycę wykonać!
Spis treści
TSH – podstawowe badanie tarczycy
TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina), produkowany jest w przysadce mózgowej. Jednak na zasadzie sprzężenia zwrotnego, między przysadką a tarczycą, ma możliwość utrzymania prawidłowej gospodarki hormonalnej tarczycy. TSH kontroluje wchłanianie jodu do tarczycy. Umożliwia również syntezę hormonów tarczycy, a także reguluje ich uwalnianie do krwioobiegu. Hormon ten wpływa na wielkość tarczycy, jest też współodpowiedzialny za powstawanie wola. Regulacja wydzielania TSH to proces bardzo złożony, na który ma wpływ wiele czynników. Badanie tego hormonu jest kluczowe dla rozpoczęcia dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki chorób tarczycy.
fT3 i fT4 – wolne hormony tarczycy
Tarczyca produkuje m. in. hormony T3 i T4, które odpowiadają za właściwą przemianę materii i kontrolują ciepłotę ciała. Mają wpływ także na pracę takich układów jak: nerwowy, pokarmowy i rozrodczy. Niedobór T3 i T4 powoduje stan niedoczynności tarczycy. Zbyt niski poziom tych hormonów wzmaga produkcję hormonu przysadki – TSH (jego zadaniem jest pobudzenie tarczycy do pracy). Hormony T3 i T4 są biologicznie aktywne dopiero w postaci wolnej – fT3 i fT4. Z tego powodu wskazane jest, aby oznaczyć właśnie te formy. Zaletą badania fT3 i fT4 jest niezależność tych oznaczeń od czynników wpływających na łączenie się z białkami. To właśnie badania hormonów fT3, fT4 i wspomnianego wcześniej TSH są kluczowe do zdiagnozowania niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Badanie tarczycy anty-TPO
Peroksydaza tarczycowa jest enzymem, bez którego nie byłaby możliwa prawidłowa pracy tarczycy. Z kolei anty-TPO to przeciwciała przeciwko temu właśnie enzymowi. Badanie zaleca się wykonać przy podejrzeniu chorób autoimmunologicznych, a także w stanach zapalnych tarczycy.
Badanie tarczycy anty-TG
Tyreglobulina to białko wytwarzane przez tarczycę. Produkowane są z niej hormony T3 i T4. Badanie anty-TG to badanie przeciwciał skierowanych przeciwko tyreoglobulinie. Badanie to należy wykonać przy podejrzeniu chorób autoimmunologicznych oraz przy zapaleniach tarczycy. Anty-TG oznacza się również diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia raka tarczycy.
Przeciwciała p/receptorom TSH (TSI)
Jakie badania na tarczycę wykonać? Oprócz wymienionych powyżej badań, w diagnostyce wykorzystuje się także parametr diagnostyczny TSI. Są to tzw. przeciwciała przeciw receptorom TSI. Oznaczenie to pomaga w diagnostyce i prowadzeniu pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa. Schorzenie to jest jedną z najczęstszych powodów braku równowagi metabolicznej – nadczynności tarczycy. Nieleczona choroba, może prowadzić do powikłań kardiologicznych, poronienia u kobiet w ciąży, wad wrodzonych, zaburzeń widzenia w przebiegu tzw. oftalmopatii tarczycowej (wytrzeszcz).
Gdzie wykonać kompleksowe badania na tarczycę?
Wszystkie potrzebne badania wykonasz w najbliższym punkcie pobrań. Zestaw badań tarczycowych możesz wykupić bezpośrednio w punkcie lub poprzez e-sklep. Słyszała(-e)ś już o możliwości pobrania krwi we własnym domu? Jest to świetna opcja, jeśli nie chcesz tracić czasu na dojazd i stanie w kolejkach. Dowiedz się więcej o pobraniu krwi w domu i sprawdź sam(-a), jak szybko i sprawnie może przebiegać pobranie krwi. Badania można wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to.