Decydując się na wizytę u dietetyka, trzeba nastawić się na szereg pytań od specjalisty, związanych ze zdrowiem i trybem życia. Na konsultację warto zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych. Będą one pomocne w przygotowaniu odpowiedniej diety. Tutaj dowiesz się, jakie badania przynieść na wizytę u dietetyka?
Spis treści
Jakie badania przynieść na wizytę u dietetyka?
Każda konsultacja dietetyczna zazwyczaj zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Dietetyk omówi z nami aktualny styl życia i przeprowadzi analizę składu ciała, pomiary wzrostu oraz obwodu talii i bioder. Aby przygotować indywidualny jadłospis, dietetyk powinien przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych. Mowa o tych badaniach, na które rodzaj diety będzie mieć znaczący wpływ.
1. Morfologia
Morfologia krwi obwodowej (25 parametrów) jest jednym z najbardziej podstawowych badań krwi. Wynik dostarcza wiele informacji, dotyczących ogólnej oceny stanu zdrowia. Pozwala na wykrycie, rozpoznanie i monitorowanie głównie tych schorzeń, które mają wpływ na komórki krwi. Mowa o takich jednostkach chorobowych, jak: niedokrwistości, zakażenia, stany zapalne, zaburzenia krzepnięcia i nowotwory.
2. Glukoza
Glukoza jest podstawowym źródłem energii w organizmie, którą dostarczamy z pożywieniem oraz magazynujemy w wątrobie i częściowo w mięśniach w postaci glikogenu. Za wysoki poziom cukru we krwi może wskazywać rozwój cukrzycy. Wiedza o tej jednostce chorobowej jest niezwykle ważna w przygotowaniu diety, która będzie wspomagać proces leczenia ustalony przez diabetologa.
3. Lipidogram
Lipidogram to zestaw badań, które dostarczają informacji na temat: stężenia całkowitego cholesterolu, frakcji HDL i LDL i nie-HDL oraz stężenia trójglicerydów. Uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta oraz niektóre leki mogą sprzyjać nieprawidłowym wynikom. Wychwytując problem odpowiednio wcześnie i wdrażając właściwą dietę, minimalizujemy ryzyko rozwoju miażdżycy.
Pozostałe badania potrzebne do przygotowania diety
4. Kwas moczowy
Stężenie kwasu moczowego powyżej wartości referencyjnych może sugerować pojawienie się dny moczanowej. Jest to choroba spowodowana odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu. Choroba zazwyczaj dotyczy powierzchni stawów, co najczęściej objawia się atakami bardzo silnego bólu, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości.
5. Próby wątrobowe
ALT (Aminotransferaza asparaginianowa) i AST (aminotransferaza alaninowa), to enzymy wątrobowe. Badania pozwalają ocenić funkcje wątroby. Wzdęcia, nieprzyjemne “odbijanie” oraz nietypowe dolegliwości w nadbrzuszu mogą być spowodowane zaburzoną pracą tego narządu.
6. TSH
Jest hormonem kontrolującym wchłanianie jodu do tarczycy. Natomiast jod jest kluczowy do prawidłowej i efektywnej produkcji hormonów tarczycy. Regulacja wydzielania TSH jest bardzo złożonym i czułym procesem, dlatego nawet niewielkie odchylenia od wartości referencyjnych powodują objawy typowe dla niedoczynności bądź nadczynności tarczycy. Dietetyk, mając wiedzę o istnieniu choroby, zaplanuje dietę o odpowiedniej podaży jodu oraz z ograniczeniem produktów zwierających związki goitrogenne (utrudniające wchłanianie jodu).
Gdzie wykonać badania laboratoryjne?
Aby zakupić badania zalecane przed wizytą u dietetyka, skorzystaj z e-sklepu. Ciekawą opcją jest również możliwość poboru krwi w domu. Dzięki niej zaoszczędzisz swój czas na dojazdy i zyskasz komfort realizacji usługi we własnym domu. Badania, o których mowa, można wykonać też w Łodzi i okolicach oraz w Skawinie i Bochni. Tam funkcjonujemy pod nazwą: Laboratorium Medyczne badaj.to. Jeśli jesteś dietetykiem i chcesz rozpocząć współpracę z naszym laboratorium, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą współpracy.