BadanieDietetyka

Jakie badania przynieść na wizytę u dietetyka?

By 22 października 2021 24 stycznia, 2022 No Comments

Decydując się na wizytę u dietetyka, trzeba nastawić się na szereg pytań od specjalisty, związanych ze zdrowiem i trybem życia. Na konsultację warto zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych. Będą one pomocne w przygotowaniu odpowiedniej diety. Tutaj dowiesz się, jakie badania przynieść na wizytę u dietetyka?

Jakie badania przynieść na wizytę u dietetyka?

Każda konsultacja dietetyczna zazwyczaj zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Dietetyk omówi z nami aktualny styl życia i przeprowadzi analizę składu ciała, pomiary wzrostu oraz obwodu talii i bioder. Aby przygotować indywidualny jadłospis, dietetyk powinien przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych. Mowa o tych badaniach, na które rodzaj diety będzie mieć znaczący wpływ.

1. Morfologia

Morfologia krwi obwodowej (25 parametrów) jest jednym z najbardziej podstawowych badań krwi. Wynik dostarcza wiele informacji, dotyczących ogólnej oceny stanu zdrowia. Pozwala na wykrycie, rozpoznanie i monitorowanie głównie tych schorzeń, które mają wpływ na komórki krwi. Mowa o takich jednostkach chorobowych, jak: niedokrwistości, zakażenia, stany zapalne, zaburzenia krzepnięcia i nowotwory.

2. Glukoza

Glukoza jest podstawowym źródłem energii w organizmie, którą dostarczamy z pożywieniem oraz magazynujemy w wątrobie i częściowo w mięśniach w postaci glikogenu. Za wysoki poziom cukru we krwi może wskazywać rozwój cukrzycy. Wiedza o tej jednostce chorobowej jest niezwykle ważna w przygotowaniu diety, która będzie wspomagać proces leczenia ustalony przez diabetologa.

3. Lipidogram

Lipidogram to zestaw badań, które dostarczają informacji na temat: stężenia całkowitego cholesterolu, frakcji HDL i LDL i nie-HDL oraz stężenia trójglicerydów. Uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta oraz niektóre leki mogą sprzyjać nieprawidłowym wynikom. Wychwytując problem odpowiednio wcześnie i wdrażając właściwą dietę, minimalizujemy ryzyko rozwoju miażdżycy.Jakie badania przynieść na wizytę u dietetyka?

Pozostałe badania potrzebne do przygotowania diety

4. Kwas moczowy

Stężenie kwasu moczowego powyżej wartości referencyjnych może sugerować pojawienie się dny moczanowej. Jest to choroba spowodowana odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu. Choroba zazwyczaj dotyczy powierzchni stawów, co najczęściej objawia się atakami bardzo silnego bólu, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości.

5. Próby wątrobowe

ALT (Aminotransferaza asparaginianowa) i AST (aminotransferaza alaninowa), to enzymy wątrobowe. Badania pozwalają ocenić funkcje wątroby. Wzdęcia, nieprzyjemne “odbijanie” oraz nietypowe dolegliwości w nadbrzuszu mogą być spowodowane zaburzoną pracą tego narządu.

6. TSH

Jest hormonem kontrolującym wchłanianie jodu do tarczycy. Natomiast jod jest kluczowy do prawidłowej i efektywnej produkcji hormonów tarczycy. Regulacja wydzielania TSH jest bardzo złożonym i czułym procesem, dlatego nawet niewielkie odchylenia od wartości referencyjnych powodują objawy typowe dla niedoczynności bądź nadczynności tarczycy. Dietetyk, mając wiedzę o istnieniu choroby, zaplanuje dietę o odpowiedniej podaży jodu oraz z ograniczeniem produktów zwierających związki goitrogenne (utrudniające wchłanianie jodu).

Gdzie wykonać badania laboratoryjne?

Aby zakupić badania zalecane przed wizytą u dietetyka, skorzystaj z e-sklepu. Ciekawą opcją jest również możliwość poboru krwi w domu. Dzięki niej zaoszczędzisz swój czas na dojazdy i zyskasz komfort realizacji usługi we własnym domu. Badania, o których mowa, można wykonać też w Łodzi i okolicach oraz w Skawinie i Bochni. Tam funkcjonujemy pod nazwą: Laboratorium Medyczne badaj.to. Jeśli jesteś dietetykiem i chcesz rozpocząć współpracę z naszym laboratorium, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą współpracy.

Jakie badania przynieść na wizytę u dietetyka?

 

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.9 / 5. Liczba ocen: 12

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź w e-sklepie:

Tyreotropowy hormon (Tyreotropina) 3-cia generacja - TSH - 26,50 zł

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb