Czas po czterdziestych urodzinach to doskonały okres, aby dokładnie sprawdzić stan swojego zdrowia. Wykonując zalecane badania, dowiesz się, czy Twój organizm działa bez zarzutu. A może rozwija się jakieś schorzenie, które teraz nie daje niepokojących objawów, ale nieleczone, w przyszłości może przynieść poważne konsekwencje. Sprawdź, jakie badania wykonać po 40 r.ż.?
Spis treści
Które badania warto wybrać?
Na początek najlepiej sprawdzić funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów. Dużą wiedzę o stanie zdrowia dają podstawowe badania, np. morfologia czy ogólna analiza moczu. Badając poziom glukozy dowiesz się, czy ukradkiem nie rozwija się u Ciebie cukrzyca. Lipidogram pozwala na ocenę stanu zdrowia pod kątem miażdżycy. Oznaczenie prób wątrobowych sprawdzi, czy największy organ w ludzkim organizmie, czyli wątroba działa bez zarzutu. Po 40 r.ż. warto oznaczyć też markery nowotworowe. W przypadku mężczyzn PSA i CEA, a u kobiet CA 125 i CEA. Aby precyzyjnie dobrać badania do Twoich potrzeb, skorzystaj z naszego narzędzia, jakim jest konfigurator badań laboratoryjnych.
Sprawdź możliwości konfiguratora badań!
Konfigurator badań laboratoryjnych zawiera kilka pytań dotyczących wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Uzupełnienie ich zajmie Ci nie więcej niż 3 minuty, a korzyści wynikające są ogromne. Otóż otrzymasz spersonalizowaną listę badań, które pozwolą na kompleksową ocenę Twojego stanu zdrowia. Konfigurator badań znajdziesz na głównej stronie Śląskich Laboratoriów Analitycznych.
Uzupełnienie konfiguratora jest anonimowe i niezobowiązujące. W ankiecie zostaniesz zapytana(-y) o płeć, wiek, ocenę swojej aktywności fizycznej, ocenę masy ciała. Kolejne pytanie dotyczy ryzykownych zachowań seksualnych w przeszłości. Jest to ważny aspekt, ponieważ w zależności od odpowiedzi zalecone będą dodatkowe badania diagnozujące choroby przenoszone drogą płciową. Następne pytania odnoszą się do dolegliwości brzusznych, stresu, problemów z włosami i paznokciami. Ważna będzie również Twoja odpowiedź w sprawie bólu stawów, stylu życia (potencjalnego zagrożenia zawałem serca i cukrzycą). Dodatkowo w przypadku kobiet – stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Każde pytanie ma dwie opcje odpowiedzi – po prostu kliknij na właściwą. Dzięki temu szybko uzupełnisz ankietę i natychmiast otrzymasz listę zalecanych badań dla Ciebie. To nie koniec udogodnień. Listę badań możesz przesłać bezpośrednio na swojego maila. A jeśli będziesz chciał(-a) uzyskać więcej informacji dotyczących swojej listy badań – otrzymasz także numer telefonu do naszego konsultanta.
Gdzie wykonać badania?
Jakie badania wykonać po 40 r.ż.? Po uzupełnieniu konfiguratora masz już swoją spersonalizowaną listę. Oznaczenia z listy możesz zakupić poprzez e-sklep. Badania wykonasz w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to. Sprawdź też możliwość poboru krwi w domu.