0
Badanie

Pierwsze objawy zakrzepicy

By 30 kwietnia 2021 19 stycznia, 2022 No Comments

Zakrzepica to choroba w przebiegu której w żyłach powstają skrzepy. Samo powstanie skrzepu nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Zazwyczaj też nie przynosi uczucia dużego bólu. Jednak, gdy stan ten jest rozpoznany zbyt późno, może dojść do niebezpiecznej niedrożności naczyń krwionośnych. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy zakrzepicy?

Pierwsze objawy zakrzepicy

Dlaczego zakrzepica jest niebezpieczna?

W pierwszym stadium zakrzepicy powstają skrzepy, które zwykle przylegają do ściany naczynia. Wówczas choroba może jeszcze nie dawać charakterystycznych objawów. Jednak w pewnym momencie może dojść do oderwania skrzepliny. Powstanie skrzepliny nie jest jeszcze niebezpieczne dla życia – w pierwszej fazie choroby skrzeplina przylega zwykle do ściany naczynia, jednak u niektórych chorych jej większe lub mniejsze fragmenty mogą się oderwać. Wówczas może nastąpić wstrząs i nagłe zatrzymanie krążenia, a to zazwyczaj oznacza natychmiastową śmierć. Z tego powodu nie można lekceważyć tej jednostki chorobowej.

Pierwsze objawy zakrzepicy

Niestety pierwsze objawy zakrzepicy u ponad połowy chorych albo nie występują wcale, albo są minimalne. Jeśli już się pojawią, mogą narastać powoli (na przestrzeni tygodni) lub nagle (w ciągu kilku-kilkunastu godzin). Najczęściej jest to:

  • Obrzęk kończyny górnej lub dolnej
  • Uczuci bólu lub tkliwości w okolicy powstania zatoru. Należy mieć na uwadze, że skrzepy które tworzą się nagle, zwykle powodują większy ból, w porównaniu do tych, które narastają stopniowo.
  • Zaczerwienienie kończyny
  • Czasami podwyższona temperatura kończyny

Zatorowość płucna

Zatorowość płucna to stan, kiedy od naczynia krwionośnego oderwie się skrzep i wraz z krwią zostanie przemieszczony w kierunku płuc. Objawy zatorowości narastają w szybkim tempie. Jest to:

  • Ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas głębszego oddychania bądź kaszlu
  • Odksztuszanie krwi
  • Trudności w oddychaniu
  • Nieregularna albo szybka praca serca
  • Spadek ciśnienia krwi
  • Omdlenia

Czy można zapobiegać wystąpieniu zakrzepicy?

Najważniejsze jest ograniczanie czynników ryzyka, które mogą prowadzić do wystąpienia choroby. Przede wszystkim należy unikać siedzenia przez długi czas. Na przykład pracując cały dzień przy komputerze, dobrze jest wstać na chwilę i zrobić kilka kroków. Po okresie unieruchomienia (np. z powodu operacji lub złamania) zalecane jest jak najszybsze wstanie z łóżka. Oczywiście za zgodą lekarza. Kolejnym elementem jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i zaprzestanie palenia tytoniu. Istotne jest również regularne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych zaleconych przez lekarza oraz kontrolne badania laboratoryjne.

Gdzie wykonać badania laboratoryjne?

Aby sprawdzić, czy nie rozwijają się u Ciebie zakrzepica żył głębokich, wykonaj zalecane oznaczenia, np. badanie D-dimery. Badania wykonasz w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to. Sprawdź też możliwość poboru krwi w domu.

Pierwsze objawy zakrzepicy

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba ocen: 180

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb