BadanieDietetyka

Badania krwi dla wegan

By 7 kwietnia 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Ludzie decydują się na stosowanie diety wegańskiej z wielu powodów. Najczęściej są to kwestie zdrowotne, etyczne lub związane z ochroną środowiska. Niezależnie od przyczyny zmiany diety, warto do spraw żywienia podejść od podstaw. Mowa tutaj o badaniach laboratoryjnych, które pozwolą na sprawdzenie, czy dieta prowadzona jest we właściwy sposób. Dzięki otrzymanym wynikom, zyskamy wiedzę na jakie składniki odżywcze zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do ewentualnych niedoborów. Badania krwi dla wegan – poznaj listę badań dla osób, stosujących dietę roślinną.

 

Badania krwi dla wegan

 

Dieta wegańska a zdrowie

Zwolenników diet roślinnych z roku na rok przybywa w Polsce. Zgodnie z raportem z 2014r. przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CEBOS) ponad połowa Polaków (52%) twierdzi, że diety z mniejszą ilością produktów pochodzenia zwierzęcego są zdrowsze od innych. Według opinii największych stowarzyszeń dietetyków (m. in. Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki) odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie (w tym wegańskie) są  korzystne dla zdrowia. Pokrywają zapotrzebowanie żywieniowe na każdym okresie życia. Trzeba jednak pamiętać (i to podkreśla się najczęściej), że jadłospis musi być prawidłowo zbilansowany. Ponieważ dieta roślinna (wegańska), tak samo jak każda inna dieta, jeżeli będzie monotonna  – również może doprowadzić do niedoborów.

Dwa najważniejsze badania krwi dla wegan

Witamina B12

Źródłem witaminy B12 (kobalaminy) są wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli mięso, jaja, nabiał. Dlatego osoby, które tych produktów nie spożywają, witaminę B12 muszą dostarczyć w inny sposób. Najczęściej w postaci suplementacji. Uzupełnienie tej witaminy jest bardzo ważne na każdym etapie życia. To dlatego, że jej długotrwały niedobór może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Dzięki zbadaniu poziomu tej witaminy, zyskujemy możliwość dobrania odpowiedniej dawki suplementu.

Witamina D3

Witamina D3 ma szerokie działanie. Odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu wapnia i fosforanów w organizmie. To dlatego, że zwiększa ich absorpcję w przewodzie pokarmowym oraz zwiększa zwrotne wchłanianie z kanalików nerkowych. Witamina D3 wpływa na czynności wewnątrzwydzielnicze komórek trzustki, nadnerczy, tarczycy i przysadki. Ponadto reguluje funkcjonowanie układu immunologicznego i krwiotwórczego. Ma także właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Niskie stężenie kalcydiolu  (czyli 25(OH)D) zazwyczaj oznacza, że synteza witaminy D pod wpływem promieniowania słonecznego oraz ilości przyjmowane w diecie i z suplementacją są niewystarczające w odniesieniu do potrzeb organizmu.

 

Właściwie zbilansowana dieta wegańska może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Aby mieć pewność, że przyjmujesz składniki odżywcze, w ilości zgodnej z potrzebami Twojego organizmu, przynajmniej raz w roku wykonaj badania kontrolne – mówi dietetyk, Klaudia Parcz

Kompleksowy zastaw badań krwi dla wegan

Profilaktyka anemii

W pożywieniu znajdują się dwie formy żelaza. Pierwsza forma to żelazo hemowe, które występuje w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Druga forma to żelazo niehemowe – w roślinach (charakteryzuje się ono mniejsza biodostępnością). Dodatkowo wykorzystanie żelaza niehemowego utrudniają składniki antyodżywcze występujące w pożywieniu takie jak fityninany. szczawiany. Dlatego też warto wykonać badania, które pomogą w ocenie pokrycia zapotrzebowania na ten pierwiastek. Mowa o takich badaniach jak:

  • żelazo
  • ferrytyna
  • wysycenie transferyny
  • transferyna
  • morfologia (25 parametrów)

Profilaktyka osteoporozy

Realizacja pokrycia normy na wapń jest jak najbardziej możliwa przy odpowiednio zbilansowanej diecie wegańskiej. Jednak trzeba zauważyć, że w diecie roślinnej jest nieco trudniej o wartościowe źródła wapnia. Otóż biodostępność wapnia, podobnie jak żelaza, zmniejszona jest  ze względu na obecność kwasu szczawiowego, fitynowego i innych czynników antyodżywczych. Wykonując badania, masz możliwość wykrycia ryzyka osteoporozy. A jest to choroba, która początkowo rozwija się stopniowo i może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W tym celu wykonaj badania:

  • wapń całkowity
  • parathormon intact (PTH intact)
  • fosfor nieorganiczny
  • fosfataza alkaliczna
  • albuminy
  • elektroforeza białek (proteinogram)

Gdzie wykonać badania krwi?

Właściwie zbilansowana dieta to podstawa utrzymania dobrego stanu zdrowia. Aby mieć pewność, że Twoja dieta jest realizowana w odpowiedni sposób, wykonaj badania kontrolne. Znajdziesz je w naszym e-sklepie. Badania możesz wykonać w najbliższym punkcie pobrań. Istnieje również możliwość ich realizacji w Łodzi, gdzie nasze laboratorium działa pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to.

Badania krwi dla wegan

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba ocen: 8

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź w e-sklepie:

Morfologia krwi obwodowej (25 parametrów) - 15,10 zł

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb