Szkoła rodzenia to jeden z ważniejszych elementów w przygotowaniach do narodzin dziecka. Dotyczy to zarówno rodziców oczekujących na pojawienie się pierwszego dziecka jak i rodziców z dłuższą przerwą pomiędzy pierwszym a kolejnym potomkiem. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?
Spis treści
Dlaczego szkoła rodzenia jest tak ważna?
Na pewno rozmowy z najbliższymi – siostrą czy przyjaciółką – o sprawach związanych z narodzinami dziecka są niezastąpione. Jednak zdarza się, że z różnych źródeł płyną informacje nie zawsze zgodne z oficjalnymi zaleceniami. Mowa tutaj chociażby o pielęgnacji noworodka lub wytycznych dotyczących karmienia. Szkoła rodzenia po pierwsze pozwala na weryfikację posiadanej już wiedzy. Po drugie umożliwia zyskanie wielu nowych informacji. Daje ona możliwość przygotowania się do porodu i pierwszego okresu po narodzinach zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Oczywiście z zajęć mogą korzystać także rodzice, którzy posiadają już dzieci. To dlatego, ze wiele standardów medycznych na przestrzeni lat ulega zmianie. Warto, aby rodzice korzystali z najbardziej aktualnych zleceń.
Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?
W Polsce uczestnictwo w szkole rodzenia nie jest obowiązkowe. Wiele osób może zastanawiać się czy warto brać udział w zajęciach, skoro w internecie możemy znaleźć odpowiedź praktycznie na każde pytanie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie informacje umieszczone w sieci są zweryfikowane. A zajęcia w szkole rodzenia prowadzą wykwalifikowane położne. Często, gościnnie zapraszani są też specjaliści innych dziedzin – fizjoterapeuta, doradca laktacyjna, pracownik banku komórek macierzystych lub laboratorium. Co ważne, wiele szkół rodzenia nie wymaga opłat. Warto poszukać szkoły funkcjonującej w szpitalu, w którym przyszła mama planuje swój poród.
Szkoła rodzenia – co jeszcze można zyskać?
Korzyści z uczestnictwa w zajęciach są ogromne. Przyszli rodzice otrzymują kompleksowe przygotowanie porodu, połogu a także początków opieki nad noworodkiem. Na zajęciach omawiane są także kwestie “okołoporodowe”. Jedną z nich jest zapoznanie uczestniczek z badaniami laboratoryjnymi zalecanymi w czasie ciąży. Kobiety mogą korzystać z gotowych pakietów badań dostosowanych do etapu ciąży. Jeśli przyszła mama chciałaby skorzystać z badań rekomendowanych dla kobiet w ciąży – może je wykonać w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to.