0
Szkoła rodzenia

Badania laboratoryjne o których dowiesz się w szkole rodzenia

By 22 kwietnia 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Wielu przyszłych rodziców decyduje się na udział w szkole rodzenia. Na spotkaniach poruszane są tematy związane z ciążą, porodem, a także opieką nad noworodkiem. Jednym z zagadnień jest omówienie obowiązkowych badań wykonywanych w ciąży. Badania laboratoryjne, o których dowiesz się w szkole rodzenia – poznaj, jakie to badania.

Badania laboratoryjne o których dowiesz w szkole rodzenia

Badania laboratoryjne przeprowadzane w czasie ciąży przynoszą kluczowe informacje na temat zdrowia zarówno dziecka, jak i przyszłej mamy. Wychodząc z gabinetu lekarskiego zapewne niejednokrotnie przyszła mama zastanawia się, czy faktycznie trzeba wykonywać takie duże ilości badań. Aktualnie obowiązujący kalendarz badań dla kobiet w ciąży jest opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Zawiera on zestaw oznaczeń, które umożliwiają jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych powikłań w ciąży. Badania te pozwalają na ocenę najczęściej występujących czynników, które mogą zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto dostarczają wiedzę o aktualnym stanie zdrowia kobiety i są niezbędne dla prawidłowego przygotowania do porodu.

Badania laboratoryjne o których dowiesz się w szkole rodzenia

W czasie ciąży regularnie wykonuje się dwa podstawowe oznaczenia: morfologia krwi i badanie ogólne moczu. Natomiast w zależności od tygodnia ciąży, należy wykonać dodatkowe oznaczenia. W szkole rodzenia kobiety rozpoczynają zajęcia po 21 tygodniu ciąży i na zajęciach omawiane są  badania wykonywane właśnie w drugiej połowie ciąży.

 • Morfologia 25 parametrów

Morfologia krwi obwodowej (25 parametrów) to podstawowe badanie krwi polegające na ocenie elementów morfotycznych: krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Pozwala na wykrycie możliwego rozwoju niedokrwistości ciężarnych, małopłytkowości (czego efektem mogą być zaburzenia krzepnięcia) oraz innych nieprawidłowości hematologicznych.

 • Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu, jako podstawowe badanie laboratoryjne, jest pomocne m. in. w diagnostyce chorób nerek. Pozwala też na szybkie wykrycie infekcji dróg moczowych – częstej przypadłości kobiet w ciąży.

 • Glukoza

Dzięki oznaczeniu poziomu glukozy na czczo można ocenić nieprawidłowości gospodarki węglowodanowej organizmu. Jest to badanie przesiewowe, które pozwala na wyodrębnienie grupy kobiet, szczególnie narażonych na rozwój cukrzycy ciążowej.

 • Test obciążenia glukozą (75g glukozy), 3 punktowy (na czczo, po 1h, po 2h)

Badanie umożliwiające rozpoznanie cukrzycy ciążowej, czyli przejściowego pogorszenia metabolizmu glukozy, które pojawia się właśnie w czasie ciąży.

 • Przeciwciała do antygenów układu czerwonokrwinkowego (odczyn coombsa)

Oznaczenie to pozawala uniknąć konfliktu serologicznego. Ponadto umożliwia wykrycie nietypowych przeciwciał obecnych we krwi matki.

 • Toksoplazma przeciwciała w klasie IgM

Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca. Daje ona bardzo niecharakterystyczne objawy, które często można pomylić z grypą. Może też się zdarzyć, że będzie przebiegać bezobjawowo. W przypadku zakażenia może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Z tego powodu tak ważne jest szybkie wykrycie potencjalnego zakażenia i wdrożenie właściwego leczenia.

Pozostałe badania o których dowiesz się w szkole rodzenia

 • Antygen HBs

Jest to badanie pozwalające na wykrycie wirusowego zapalania wątroby typu B. W przypadku pozytywnego wyniku, co prawda nie jest możliwe leczenia kobiety w ciąży. Jednak wykrycie choroby daje możliwość wyodrębnienia noworodków, które będą poddawane immunoprofilaktyce zaraz po urodzeniu.

 • HIV Combo

Do zakażenia wirusem HIV może dojść nie tylko poprzez kontakty seksualne, ale również u stomatologa, w gabinetach kosmetycznych czy zakładach fryzjerskich. Badanie to u kobiet ciężarnych jest tak ważne, ponieważ w przypadku wykrycia wirusa, podjęcie szybkiej terapii minimalizuje ryzyko przeniknięcia wirusa poprzez łożysko do płodu.

 • Anty-HCV

Jest to badanie, które pozwala na wykrycie wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZWC). Drogi zakażenia są takie same, jak w przypadku wirusa HIV. Wczesne wykrycie zakażenia pozwala na otoczenie odpowiednią opieką medyczną zarówno matkę, jak i noworodka.

 • VDRL

Oznaczenie to pozwala na wykrycie infekcji kiłą. Co prawda, w dzisiejszych czasach, odnotowywane jest ono stosunkowo rzadko. Jednak w razie zakażenia powoduje poważne konsekwencje, zarówno dla matki, jak i dla płodu. Z kolei wykrycie choroby na wczesnym etapie ciąży pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia.

 • GBS

Jest to badanie pozwalające na wykrycie paciorkowców z grupy B (Streptococcus agalactiae), które występują w drogach moczowych, płciowych i w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Są one wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ zakażenie może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ponadto może spowodować u noworodków zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i bakteryjne zakażenie krwi.

Pakiety badań dla kobiet w ciąży

Uczęszczając na zajęcia w szkole rodzenia, przyszli rodzice zyskują kompleksowe przygotowanie porodu, połogu a także początków opieki nad noworodkiem. Na zajęciach omawiane są także tematy “okołoporodowe”. Jednym z nich jest zapoznanie uczestniczek z badaniami laboratoryjnymi zalecanymi w czasie ciąży. Kobiety mogą korzystać z gotowych pakietów badań dostosowanych do etapu ciąży. Jeśli przyszła mama chciałaby skorzystać z badań rekomendowanych dla kobiet w ciąży – może je wykonać w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to.

Badania laboratoryjne o których dowiesz się w szkole rodzenia

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb