Szkoła rodzenia

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

By 22 kwietnia 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Gdy zbliża się termin porodu, lista rzeczy związanych z przygotowaniami na pojawianie się nowego członka rodziny rośnie z dnia na dzień. W planach warto uwzględnić udział w szkole rodzenia. Główne pytanie brzmi – najlepiej kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Wybór szkoły rodzenia

O szkole rodzenia warto pomyśleć już na wczesnym etapie ciąży. To dlatego, że wówczas na spokojnie można przeanalizować oferty szkół. Wiele z nich wymaga dostarczenia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach. Dokument taki wystawia lekarz prowadzący ciążę. W wielu szkołach, ze względu na ograniczoną liczbę uczestników, warto zarezerwować miejsce wcześniej. Dobrze jest tez zwrócić uwagę na opłaty. Ceny są zróżnicowane w zależności programu i ilości zajęć. Warto poszukać bezpłatnych szkół rodzenia, które często działają przy szpitalach.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

W przypadku rozpoczęcia zajęć w szkole rodzenia, na termin trzeba spojrzeć z drugiej strony. Otóż najpierw należy się zastanowić nad datą ukończenia kursu. Najlepiej, aby było to na miesiąc przed planowanym porodem. Wówczas biorąc pod uwagę ilość i częstotliwość zajęć, łatwo wyliczyć termin pierwszego spotkania. Zazwyczaj są to okolice 20-21 tygodnia ciąży. Dlaczego jest to najlepszy moment na rozpoczęcia zajęć? Po pierwsze lepiej nie czekać na ostatnia chwilę. Im później zaczynamy zajęcia, tym większe ryzyko, że nie uda się ukończyć kursu przed porodem. Ponieważ poród, może zacząć się kilka dni (a nawet tygodni) wcześniej niż można się tego spodziewać. Dodatkowo w ostatnich tygodniach ciąży warto zaoszczędzić sobie i dziecku niepotrzebnego dyskomfortu, związanego np. z dojazdami, bądź siedzeniem w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Badania laboratoryjne dla kobiet w ciąży

Udział w szkole rodzenia przynosi olbrzymie korzyści. Przede wszystkim przyszli rodzice zyskują kompleksowe przygotowanie porodu, połogu, a także początków opieki nad noworodkiem. Na zajęciach omawiane są także tematy “okołoporodowe”. Jednym z nich jest zapoznanie uczestniczek z badaniami laboratoryjnymi zalecanymi w czasie ciąży. Kobiety mogą korzystać z gotowych pakietów badań dostosowanych do etapu ciąży. Jeśli przyszła mama chciałaby skorzystać z badań rekomendowanych dla kobiet w ciąży – może je wykonać w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia ?

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.