Niedobór żelaza jest jednym z częściej występujących niedoborów pokarmowych, którego konsekwencją jest niedokrwistość. Biodostępność żelaza jest uzależniona spożywaniem różnych składników pokarmowych. Część z nich poprawi wchłanianie żelaza, a część znacząco utrudni ten proces. Dieta a wchłanianie żelaza – tutaj dowiesz się, jakie elementy Twojej diety wpływają na przyswajanie tego mikroelementu.
Wpływ żelaza na stan zdrowia
Żelazo jest niezbędnym mikroelementem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór wiąże się z występowaniem tzw. niedokrwistości mikrocytarnej. Efektem anemii mogą być m.in.: zawroty głowy, ogólne zmęczenie, bladość skóry, zaburzenia pamięci oraz senność. O ile przyczyn niedokrwistości może być wiele, tutaj skupimy się wyłącznie na niedokrwistości spowodowanej niedostatecznym przyjmowaniem i zaburzonym wchłanianiem żelaza z diety.
Dieta bogata w żelazo
Przed przyjęciem leków oraz wdrożeniem diety bogatej w żelazo, ważna jest dokładna diagnostyka niedokrwistości. Wykonując odpowiednie badania krwi (pobranie może odbyć się w Twoim domu), zawarte w pakiecie anemia – dowiesz się, czy problem niedokrwistości dotyczy również Ciebie. Badania, o których mowa, wykonasz w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz w sieci lokalizacji Laboratorium Medycznego badaj.to. Jeśli wyniki są poniżej wartości referencyjnych, warto stopniowo włączać do diety produkty bogate w żelazo. Należą do nich:
- żółtka jaj
- rośliny strączkowe
- suszone morele
- chleb z pełnego przemiału
- kasze gruboziarniste
- natka pietruszki
- szpinak
- kakao naturalne
Jeśli w Twoich posiłkach pojawiają się te produkty, korzystne jest przestrzeganie kilku zasad diety, która poprawi wchłanianie żelaza.
Dieta a wchłanianie żelaza
Jeśli zwracasz uwagę na to, aby Twoja dieta była bogata w żelazo, w kolejnym kroku warto skupić się na produktach mających wpływ na wchłanianie tego mikroelementu. Np. wypicie herbaty do posiłku zawierającego zboża zmniejszy wykorzystanie żelaza aż o 1/3! W odwrotny sposób zadziała witamina C. Czyli wypicie np. soku pomarańczowego (jest bogatym źródłem witaminy C) do posiłku zamiast herbaty – znacząco poprawi przyswajalność żelaza. Inne składniki diety, które poprawią wchłanianie żelaza to obecność pełnowartościowego białka, kwasu foliowego (jego dobrym źródłem są zielone warzywa), a także miedzi i kobaltu. Z kolei jeśli stosujesz suplementy wapnia i cynku, nie przyjmuj ich w trakcie posiłku, ponieważ zmniejszą one biodostępność żelaza.