Zdrowe nawyki żywieniowe kształtują się już od najmłodszych lat. Urozmaicona dieta jest kluczowa do zachowania zdrowia. Wielu rodziców boryka się z niechęcią jedzenia warzyw przez ich dzieci. Pada tutaj odwieczne pytanie: jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?
Spis treści
Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw? – Niedobory żywieniowe u dzieci
Na początku najlepiej skontrolować, czy wyniki badań dziecka mogą świadczyć o niedoborach żywieniowych. Zaleca się, aby przynajmniej raz w roku wykonywać dziecku, niezależnie od wieku, podstawowy pakiet badań. Tym bardziej, że obecnie jest możliwość wykonania poboru w domu, dzięki czemu dzieci będą przeżywać mniej stresu. Badania można wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to. Wśród badań ujętych w pakiecie dla dzieci, znajduje się oznaczenie m.in. żelaza, lipidogramu, witaminy D3, TSH. Jeśli okaże się, że parametry te odbiegają od wartości referencyjnych, oprócz konsultacji lekarskiej, warto wdrożyć kilka modyfikacji dietetycznych.
Wartościowe produkty
Jeśli okaże się, że poziom żelaza jest obniżony, warto w codziennej diecie włączyć takie produkty jak żółtka jaj, rośliny strączkowe, suszone morele, natka pietruszki, szpinak oraz kakao.
W jadłospisie, który przygotowywałam dla kilkuletniego chłopca planowałam uwzględnić koktajl szpinakowy (szpinak, banan, mleko, daktyle, sok z cytryny). Od rodziców usłyszałam, że syn nie lubi szpinaku i na pewno nawet go nie spróbuje. Zaryzykowałam, tylko zamiast “Koktajl szpinakowy” posiłek nazwałam “Koktajl Shrek”. Do dziś pamiętam telefon od rodziców. Powiedzieli, że dziecko jest zachwycone, że może pić koktajl z ulubionej bajki i chciałoby mieć ten posiłek codziennie – mówi dietetyk, Klaudia Parcz
Kiedy mamy wrażenie, że jakiś produkt może dziecku nie smakować, warto przygotować posiłek w ciekawy sposób lub dopowiedzieć do niego niezwykłą historię.
W przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu, należałoby zmniejszyć spożycie wyrobów cukierniczych i żywności fast-food na rzecz zdrowych tłuszczów oraz produktów bogatych w błonnik. Jeśli chcesz włączyć do posiłku zdrowe tłuszcze, wykorzystaj np. olej lniany, tłuste ryby oraz orzechy. Przykład atrakcyjnego dla dziecka posiłku, bogatego w błonnik i nienasycone tłuszcze, to np. makaron pełnoziarnisty z łyżeczką oleju lnianego. Do tego twarożek (ser twarogowy, jogurt, kawałek dojrzałego banana), udekorowany malinami lub borówkami.
Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?
Na początku musisz wiedzieć, że nie można wymagać od dzieci, żeby zdrowo się odżywiały, jeśli sam tego nie robisz. Dzieci przede wszystkim uczą się poprzez obserwację. Zachęcaj dziecko, jak najczęściej, do wspólnego gotowania. Pozwól dziecku samodzielnie wybierać składniki zupy lub sałatki. Tak samo robiąc zakupy w warzywniaku – niech wskaże kilka produktów, które go zainteresują, a potem spróbujcie z nich wspólnie przygotować posiłek. Nie miej nic przeciwko, kiedy dziecko chce poznać posiłek wszystkimi zmysłami. Niech go dokładnie obejrzy, dotknie, powącha i dopiero skosztuje. Pamiętaj też, że warzywa to nie tylko pomidor do kanapki czy surówka do obiadu. Z warzyw można też przygotować zdrowe desery, jak ciasto marchewkowe czy babeczki z buraka.