Witamina D jest kluczowym czynnikiem wchłaniania wapnia i fosforanów. Co więcej, korzystnie wpływa na układ nerwowy, mięśniowy oraz odpornościowy. Witamina D3 w ciąży – sprawdź, dlaczego szczególnie w tym wyjątkowym czasie jej odpowiednie stężenie ma tak duże znaczenie.
Spis treści
Witamina D3 w ciąży – konsekwencje niedoboru dla kobiety
Niewystarczające stężenie witaminy D w czasie ciąży ma negatywny wpływ nie tylko dla przyszłej matki, ale również dla dziecka. Okazuje się, że jej niedobór może przyczynić się do:
- nietolerancji glukozy w ciąży
- cukrzycy ciążowej
- wystąpienia drgawek (rzucawki przedporodowej)
- skróceniem czasu ciąży
- rozwiązaniem poprzez cesarskie cięcie
- zapaleniem bakteryjnym pochwy (w I trymestrze ciąży)
Witamina D3 w ciąży – konsekwencje niedoboru dla dziecka
Układ szkieletowy dziecka, który dopiero się kształtuje, jest szczególnie wrażliwy na niedobór witaminy D. Okazuje się, że niewystarczająca podaż tej witaminy może skutkować u dziecka obniżoną masą kostną, rozmiękaniem potylicy, krzywicą oraz nieprawidłowym rozwojem zawiązków zębowych. W pierwszym roku życia może wpływać na większe prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy. Również w późniejszych latach mogą wystąpić skutki niedoboru witaminy D podczas życia płodowego. Mowa tutaj o zwiększonym ryzyku osteoporozy, alergii, astmy i cukrzycy.
Zalecana suplementacja witaminy D3
Co prawda proces syntezy witaminy D zachodzi w skórze człowieka pod wpływem promieniowania słonecznego. Jednak jak się okazuje, bardzo często ekspozycja na promieniowanie UV nie zawsze jest wystarczająca, nawet w okresie letnim. Co więcej, używając kremów z filtrem nie jest możliwe, aby synteza ta przebiegła efektywnie. Nawet zbilansowana dieta, nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na tę witaminę, dlatego w porozumieniu z lekarzem warto sięgnąć po suplement witaminy D3.
Oznaczenie stężenia witaminy D3 w surowicy krwi
Podczas ciąży zaleca się kontrolowanie stężenia witaminy D, aby monitorować skuteczność suplementacji. Wykonanie badania ponadto pozwala na dobranie optymalnej dawki preparatu dla pacjentki. Aby oznaczyć stężenie witaminy D, należy wykonać badanie Witamina D3 – kalcydiol, 25-OH D. Na badanie można zgłosić się niezależenie od pory dnia, nie trzeba być też na czczo. Jeśli potrzebujesz rozszerzonej diagnostyki, warto skorzystać z Pakietu D3. Badania wykonasz w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to. Sprawdź też możliwość poboru krwi w domu.