Wielu przyszłych rodziców decyduje się na udział w szkole rodzenia. Na spotkaniach poruszane są tematy związane z ciążą, porodem, a także opieką nad noworodkiem. Jednym z zagadnień jest omówienie obowiązkowych badań wykonywanych w ciąży. Badania laboratoryjne, o których dowiesz się w szkole rodzenia – poznaj, jakie to badania.
Badania laboratoryjne przeprowadzane w czasie ciąży przynoszą kluczowe informacje na temat zdrowia zarówno dziecka, jak i przyszłej mamy. Wychodząc z gabinetu lekarskiego zapewne niejednokrotnie przyszła mama zastanawia się, czy faktycznie trzeba wykonywać takie duże ilości badań. Aktualnie obowiązujący kalendarz badań dla kobiet w ciąży jest opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Zawiera on zestaw oznaczeń, które umożliwiają jak najwcześniejsze wykrycie ewentualnych powikłań w ciąży. Badania te pozwalają na ocenę najczęściej występujących czynników, które mogą zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto dostarczają wiedzę o aktualnym stanie zdrowia kobiety i są niezbędne dla prawidłowego przygotowania do porodu.
Spis treści
Badania laboratoryjne o których dowiesz się w szkole rodzenia
W czasie ciąży regularnie wykonuje się dwa podstawowe oznaczenia: morfologia krwi i badanie ogólne moczu. Natomiast w zależności od tygodnia ciąży, należy wykonać dodatkowe oznaczenia. W szkole rodzenia kobiety rozpoczynają zajęcia po 21 tygodniu ciąży i na zajęciach omawiane są badania wykonywane właśnie w drugiej połowie ciąży.
Morfologia 25 parametrów
Morfologia krwi obwodowej (25 parametrów) to podstawowe badanie krwi polegające na ocenie elementów morfotycznych: krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Pozwala na wykrycie możliwego rozwoju niedokrwistości ciężarnych, małopłytkowości (czego efektem mogą być zaburzenia krzepnięcia) oraz innych nieprawidłowości hematologicznych.
Badanie ogólne moczu
Badanie ogólne moczu, jako podstawowe badanie laboratoryjne, jest pomocne m. in. w diagnostyce chorób nerek. Pozwala też na szybkie wykrycie infekcji dróg moczowych – częstej przypadłości kobiet w ciąży.
Glukoza
Dzięki oznaczeniu poziomu glukozy na czczo można ocenić nieprawidłowości gospodarki węglowodanowej organizmu. Jest to badanie przesiewowe, które pozwala na wyodrębnienie grupy kobiet, szczególnie narażonych na rozwój cukrzycy ciążowej.
Test obciążenia glukozą (75g glukozy), 3 punktowy (na czczo, po 1h, po 2h)
Badanie umożliwiające rozpoznanie cukrzycy ciążowej, czyli przejściowego pogorszenia metabolizmu glukozy, które pojawia się właśnie w czasie ciąży.
Przeciwciała do antygenów układu czerwonokrwinkowego (odczyn coombsa)
Oznaczenie to pozawala uniknąć konfliktu serologicznego. Ponadto umożliwia wykrycie nietypowych przeciwciał obecnych we krwi matki.
Toksoplazma przeciwciała w klasie IgM
Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca. Daje ona bardzo niecharakterystyczne objawy, które często można pomylić z grypą. Może też się zdarzyć, że będzie przebiegać bezobjawowo. W przypadku zakażenia może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Z tego powodu tak ważne jest szybkie wykrycie potencjalnego zakażenia i wdrożenie właściwego leczenia.
Pozostałe badania o których dowiesz się w szkole rodzenia
Antygen HBs
Jest to badanie pozwalające na wykrycie wirusowego zapalania wątroby typu B. W przypadku pozytywnego wyniku, co prawda nie jest możliwe leczenia kobiety w ciąży. Jednak wykrycie choroby daje możliwość wyodrębnienia noworodków, które będą poddawane immunoprofilaktyce zaraz po urodzeniu.
HIV Combo
Do zakażenia wirusem HIV może dojść nie tylko poprzez kontakty seksualne, ale również u stomatologa, w gabinetach kosmetycznych czy zakładach fryzjerskich. Badanie to u kobiet ciężarnych jest tak ważne, ponieważ w przypadku wykrycia wirusa, podjęcie szybkiej terapii minimalizuje ryzyko przeniknięcia wirusa poprzez łożysko do płodu.
Anty-HCV
Jest to badanie, które pozwala na wykrycie wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZWC). Drogi zakażenia są takie same, jak w przypadku wirusa HIV. Wczesne wykrycie zakażenia pozwala na otoczenie odpowiednią opieką medyczną zarówno matkę, jak i noworodka.
VDRL
Oznaczenie to pozwala na wykrycie infekcji kiłą. Co prawda, w dzisiejszych czasach, odnotowywane jest ono stosunkowo rzadko. Jednak w razie zakażenia powoduje poważne konsekwencje, zarówno dla matki, jak i dla płodu. Z kolei wykrycie choroby na wczesnym etapie ciąży pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia.
GBS
Jest to badanie pozwalające na wykrycie paciorkowców z grupy B (Streptococcus agalactiae), które występują w drogach moczowych, płciowych i w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Są one wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ zakażenie może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ponadto może spowodować u noworodków zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i bakteryjne zakażenie krwi.
Pakiety badań dla kobiet w ciąży
Uczęszczając na zajęcia w szkole rodzenia, przyszli rodzice zyskują kompleksowe przygotowanie porodu, połogu a także początków opieki nad noworodkiem. Na zajęciach omawiane są także tematy “okołoporodowe”. Jednym z nich jest zapoznanie uczestniczek z badaniami laboratoryjnymi zalecanymi w czasie ciąży. Kobiety mogą korzystać z gotowych pakietów badań dostosowanych do etapu ciąży. Jeśli przyszła mama chciałaby skorzystać z badań rekomendowanych dla kobiet w ciąży – może je wykonać w każdym z punktów pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych oraz sieci Laboratorium Medycznego badaj.to.